Tvorba jídla v troubě je výhodná, jelikož je velmi jednoduchá. Stačí vám vše „naházet“ do jednoho pekáče a zapnout tlačítkem. Existují však potraviny, které do ní nepatří.
Jednou z vlastností pečení v troubě je absence tuku. To je další z výhod, jelikož výsledné jídlo bude obsahovat méně kalorií. Tento způsob tvorby jídla má ovšem i své nevýhody, stejně jako vaření v mikrovlnné troubě nebo smažení na pánvi. Nevýhody tvorby jídla v troubě nespočívají v troubě samotné, ale v tom, jak vysokých teplot mnohdy dosahuje, když je v provozu. Nejen že se tak z potravin ztrácejí důležité živiny, ale navíc se tak některá jídla mohou stát nebezpečnými. Tady je 6 potravin, které do trouby nepatří.
Zmražené potraviny tam nedávejte
Určitě se to někdy stalo i vám. Ve spěchu a náročnosti každodenního života jste zapomněli vytáhnout maso z mrazáku. Jeho upečení je v plánu již dlouho a nechcete to odkládat, tak ho „šoupnete“ do trouby ještě na půl zmražené. Nebezpečí tohoto kroku spočívá v tom, že pečení bude zkreslené, a může tak dojít k nedostatečné tepelné úpravě jídla. Tím riskujete, že se vystavíte bakteriím, které mohou vést až k otravě.
Kávu si nechejte do hrníčku
Podle studie FAO, WHO a EUFIC představuje káva 13 % až 39 % celkového příjmu akrylamidu. To je složka, která je výsledným produktem chemické reakce při vysoké teplotě potravin. Její hlavní problém je, že je podezřelá z karcinogenity. To znamená, že by mohla napomáhat rakovinnému bujení buněk.
Papriky není nutné zpracovávat s příliš velkou teplotou
Tento bod je spíš jen takový tip, než že by vám upečením paprik hrozilo nějaké nebezpečí. Lidé, co si myslí, že když upečou papriky, bude z toho zdravé jídlo, se pletou. Pokud je totiž pečete na víc jak 70 stupňů, ztrácejí veškeré nutriční hodnoty. Proto je zkuste péct na nižší teploty.
Tuřín může být toxický
Jakmile ho vystavíte příliš vysokým teplotám, stává se z tuřínu nepřítel pro lidské tělo, a to z důvodu vysokého obsahu dusičnanů. Po jeho konzumaci tak může dojít k otravě jídlem.
Některá jídla obsahující škrob
Jistá zpráva EUFIC, která je podpořena studií WHO a Organizace OSN pro výživu a zemědělství, tvrdí jedno. Škrobnatá jídla, jako jsou chléb či brambory, by neměla být zpracovávána při moc vysokých teplotách. To totiž, stejně jako v případě kávy, vede k vysokému obsahu akrylamidu. Potraviny obsahující škrob byste neměli zpracovávat při teplotách vyšších než 120 stupňů.
Croissanty se do trouby také nehodí
Je to již třetí případ v tomto seznamu, kde kvůli vysokým teplotám dochází k výskytu nežádoucího akrylamidu.
Zdroj: MyRecipes