Snahu o úsporu peněz hatí zapojené elektrické spotřebiče. Energií plýtvá i spotřební elektronika

Fotografie: Depositphotos

Vyhněte se vysokým účtům za elektřinu. Odpojte nevyužívaná zařízení a přístroje, které neustále spotřebovávají energii, a ušetřete tak tisíce korun.

Vždy, když se přiblíží konec roku, přemýšlíte o výši svých účtů za elektřinu. Spotřeba energie je klíčovým faktorem, který ovlivňuje náklady. Proto je důležité vypínat zařízení, jež spotřebovávají nejvíce elektřiny, především tehdy, když je nepoužíváte. Ale která zařízení jsou pro vás největší výzvou, když přichází na úsporu elektřiny?

Skryté požírače energie

Ceny elektřiny neustále rostou a snížení spotřeby na 2 000 kWh ročně je výzvou. Často ale v domácnosti přehlížíte zařízení, která nepoužíváte každý den, a právě odpojení těchto přístrojů od sítě může znamenat velkou úsporu elektřiny. Tiskárna je často dosti zapomenutým spotřebičem. Pokud ji nepoužíváte pravidelně, můžete ji bezpečně odpojit od napájení. Stejně tak mikrovlnnou troubu můžete na noc vypnout, pokud ji nepotřebujete.

Mezi největší požírače elektřiny patří zařízení spotřební elektroniky, jako jsou herní konzole, počítače, televize a stereo systémy. Tyto přístroje spotřebovávají elektřinu i v pohotovostním režimu. Skvělým řešením je odpojit je od napájení úplně. Prodlužovačky s vypínačem jsou skvělým pomocníkem při úspoře elektrické energie.

Na co pamatovat před odjezdem na dovolenou

Před odjezdem na dovolenou je důležité odpojit všechna zařízení. Existuje však jeden nenápadný přístroj, jenž nepřetržitě spotřebovává elektřinu i ve vaší nepřítomnosti. Řeč je o routeru, který často zapomínáme vypnout. Je vhodné ho úplně odpojit od napájení, pokud nejste doma. Navíc se vyplatí vypínat tzv. WLAN router i na noc, ušetříte tak elektrickou energii. Mnoho zařízení nabízí tuto možnost ve svém nastavení.

elektrická zásuvka
Fotografie: Pixabay

Abyste snížili své náklady na elektřinu a přispěli k úspoře energie, je důležité odpojovat a vypínat nevyužívaná zařízení. Nezapomeňte na skryté požírače energie, spotřební elektroniku a router. S tímto vědomím se můžete postarat o menší zatížení vaší peněženky.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]