Účinné metody na mytí oken s dlouhotrvajícím efektem. Žádné šmouhy ani nečistoty po dobu několika měsíců

Fotografie: Freepik

Mytí oken je náročná činnost, která se naštěstí nemusí provádět několikrát týdně. I tak si ji chtějí ženy usnadnit co nejvíce to jde. Velmi často se totiž i po umytí objeví šmouhy nebo pruhy.

Existuje mnoho přípravků na mytí oken, které zaručují stoprocentní výsledek, ale mnohdy tomu tak není. Vyzkoušeli jsme za vás spoustu různých úprav oken a v článku popíšeme, jakých výsledků jsme dosáhli.

Fotografie: Freepik

Budete potřebovat nejen čisticí prostředky, ale také rukavice a hadříky

Rychlé a snadné čištění oken nezávisí jen na samotném prostředku, ale také na dalších věcech. Připravte si rukavice, suchý hadřík, mop na čištění oken a také mycí houbu. Nejdříve si připravte vnější strany oken. Je to pravidlo, pokud okna směřují k silnici. Venku je silná akumulace prachu, který se na oknech usazuje a je tak těžší ho odstranit.

K očištění prachu si vezměte suchý hadřík a otřete vnější části oken, poté si namočte mop na okna do mýdlové vody a počkejte, až okna uschnout. Vybrat si můžete buď čistič na okna, který koupíte v obchodě, nebo si můžete vyrobit svůj z prostředků, které najdete doma. Do seznamu surovin se řadí amoniak, který smícháte s teplou vodou. Připravenou směs naneste na okna a otřete suchým hadříkem do sucha.

Další metodou je smíchání 250 ml glycerinu se 100 ml vody, a přidat 2-3 kapky amoniaku. Výrobkem otřete okna, která tak zároveň dostanu i ochranu před zimním plakem. Amoniak má několik výhod, mezi které patří rozhodně lesk, který oknům dodá. Jeho mínusem je silný zápach, může způsobit závrať nebo nevolnost. Rozhodně ho nepoužívejte bez ochrany rukou!

Fotografie: Freepik

Použít můžete také ocet nebo manganistan draselný

Stačí ho smíchat s teplou vodou, okna otřít a po zaschnutí by měla okna zůstat čistá. Manganistan se rychle čistí, okna budou bez pruhů a snadno se používá. Jeho nevýhodou je horší dostupnost.

Ocet je jedinečná surovina, kterou můžete použít nejen na okna, ale celkově na úklid domácnosti. Zahřejte ho, ale nevařte. Nalijte teplou tekutinu do rozprašovače, nastříkejte na okna, nechte pět minut působit a odstraňte hadrem. Můžete ho také smíchat s vodou v poměru 1:1. Naneste na okna a odstraňte papírovým ubrouskem. Ocet dodá oknům lesk a je levný. Negativně ale ovlivňuje pokožku rukou a není tolik účinný proti silným nečistotám.

Smíchat s vodou můžete také kuchyňskou sůl. Nejdříve ji naneste na okna, po zaschnutí setřete suchým hadrem. Je levná a bezpečná, jejím mínusem je možnost zanechání krystalů na oknech. Škrob smíchejte také s vodou a otřete s ním všechna okna. Nejdříve odstraňte vlhkým hadříkem a poté osušte.

Nezapomeňte si při každé práci s chemikáliemi obléct rukavice, pokud myjete okna holýma rukama, můžete se snadno podráždit a objevit se mohou i alergie. Nepoužívejte ani tvrdé kartáče, pouze měkké hadříky nebo houby. Okna umývejte pravidelně, protože se na nich prachy neustále hromadí a důležité je také větrání. Větrejte před a po čištění oken, abyste eliminovali zápach.

Zdroj: Redakce, Milan Juha

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]