Díky tomuto snadnému postupu čištění pračky vaše prádlo už nikdy nebude zapáchat

Fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Voňavé a svěží prádlo milujeme všichni. Ten pocit, kdy po ranní sprše obléknete čerstvě vyprané tričko, je k nezaplacení. Klíčem k němu je čistá pračka.  

Život bez automatické pračky si v českých domácnostech málokdo umí představit. Pro mnoho lidí je ovšem překvapivé, že i o tento spotřebič je třeba se starat, aby nám dobře a dlouho sloužil. Tipy na čištění pračky vám pomohou ušetřit jak peníze, tak i zklamání z nepříliš voňavého a čistého prádla. Údržbu potřebují i díly, do nichž by to mnozí neřekli.

Správné čištění pračky

Nečistoty se zachytávají na mnoha součástkách. Nejčastěji to jsou vlasy a zvířecí chlupy, leckdy lze nalézt i takové „poklady“ jako mince nebo korálky. Kde všude se mohou zachytit? Ve filtru, v těsnění dvířek, v bubnu či v hadici. Zbytky pracího prášku nebo aviváže se mohou ukládat v zásobníku. Vše dohromady potom tvoří prostředí ideální pro množení plísní a bakterií. Bez údržby se proto nejspíš nedočkáte ani hygienicky vypraného prádla, jak zmiňuje web Kupi.

Dvířka a jejich těsnění

Údržbě těsnění se věnujte alespoň jedenkrát měsíčně. Nejdříve odstraňte hrubou nečistotu. Dalším krokem je omytí hadříkem za použití čisté či mýdlové vody. Na odolnou nečistotu lze použít například starý zubní kartáček.

Geniální trik na čištění digestoře, který ušetří čas i námahu naprosto každému: Využijte tento roztok

Čištění filtru

Filtr (najdete jej vepředu ve spodní části) je potřeba čistit alespoň jednou za 3 až 6 měsíců. Připravte si hadry a nádobu, která se pod filtr vejde, vyteče z něj ne úplně čistá voda. Otevřete dvířka, vyjměte sítko, vyberte z něj nečistoty, poté očistěte okolí i plastový kryt.

Zásobníky

Použít můžete obyčejnou vodu nebo běžný čisticí prostředek, pro obtížně dostupná místa starý zubní kartáček. Zakoupit lze i speciální čističe, případně lze vyčistit zásobníky pračky octem, jak jsme radili na BydlímeÚtulně. Vyčistěte i prostor pod zásobníky.

Čištění pračky buben pračky
Fotografie: Pixabay

Hadice a buben

Pravidelnou údržbu těchto součástí lze provést pomocí speciálních prostředků. Ty stačí umístit do zásobníku a spustit prací program s vysokou teplotou (alespoň 60 stupňů).

Jak na vodní kámen

Na mastnotu, vodní kámen a další „prevíty“ lze jít i přírodní cestou. Skvěle funguje soda, kyselina citrónová a ocet, jak radí IReceptář. Tyto prostředky umístěte do zásobníku či přímo do bubnu a spusťte program se 60 nebo 90 stupni. Pozor ale na příliš časté použití octa, mohl by některé součástky poškodit.

K dispozici jsou i prací koule (ecoball, washball, biowashball), které mění vlastnosti vody a pomohou rozmělnit prací prostředek, některé dokonce zvládnou i eliminaci bakterií.

Tipy na závěr

  • Dodržujte doporučené dávkování. Více pracích prostředků nepřinese čistější a voňavější prádlo. Naopak, usazené zbytky se stávají zdrojem zápachu.
  • Dodržujte váhový limit prádla.
  • Nechávejte pračku větrat.
  • Občas použijte program s vysokou teplotou.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*