Účinné způsoby, jak zbavit troubu zašlé špíny a mastnoty

Fotografie: Freepik

Trouba stejně jako další vybavení v kuchyni musí zůstat v čistotě, aby se zde netvořily nebezpečné bakterie. Mnoho hospodyněk ale už vyzkoušelo množství chemických přípravků a žádný jim nepomohl od mastnoty a připečených nečistot. Vyzkoušejte proto pro změnu přírodní recept na čištění a uvidíte, jak snadno se nečistot zbavíte.

Čištění pomocí páry

Nařeďte mycí prostředek s teplou vodou, nalijte směs do pekáče a vložte do trouby. Stejným roztokem očistěte také stěny trouby. Poté zavřete dveře a nastavte teplotu kolem sta stupňů. Během tohoto procesu musí být trouba uzavřená.

Za půl hodiny se začne voda měnit v páru a všechny zbytky potravin a tuků se začnou uvolňovat. Po půl hodině minutách troubu vypněte a po otevření dvířek nechejte vychladnout. Poté vezměte vlhký hadřík a troubu otřete. Nečistoty a mastnota budou bez problémů odstraněny.

Síla jedlé sody

Sklo trouby na vnitřní straně očistěte navlhčeným ubrouskem se sodou teplou vodou. Naneste na znečištěný povrch a nechte působit patnáct minut, ale při větším znečištění klidně půl hodiny. Výsledek nebude trvat dlouho.

Fotografie: Pixabay

Ocet jako všestranný pomocník

Stejným způsobem můžete vyčistit rošt trouby. Jestliže nemáte sodu, stejně účinným ale výrazně aromatickým pomocníkem může být ocet. Jestliže kapalina příliš nezabírá, budete si muset pomoci kartáčem, který připečené nečistoty odstraní. Jen dávejte pozor, abyste si troubu nepoškrábali.

Obě suroviny také můžete kombinovat. Soda ve spojení s octem začne pěnit a účinně rozpouštět připečené nečistoty a mastnotu. V takovém případě vám postačí jen malý kartáček nebo hadr, kterým si pomůžete.

Postup pro náročnější

Odvážnější a zkušenější mohou troubu vyčistit čpavkem. K tomu vezměte hadřík, namočte jej do amoniaku a důkladně otřete celý povrch v troubě. Poté pevně uzavřete a nechte působit přes noc.

Ráno zřeďte prací prostředek v misce s horkou vodou. Namočte čistý hadřík a opatrně otřete stěny trouby. Připečené kusy a nečistoty budou odstraněny. Nakonec troubu otřete vodou bez mýdla a poté suchým hadříkem.

Prášek do pečiva

Tuk můžete také odstranit z trouby práškem do pečiva. Ten je levný a hlavně účinný. Posypte špinavý povrch, poté postříkejte vodou z lahve s rozprašovačem a chvíli vyčkejte.

Po několika minutách se tuk nahromadí v hrudkách, které se snadno odstraní vlhkým hadříkem. Místo prášku do pečiva můžete použít kyselinu citrónovou nebo již zmíněnou sodu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz jsem se přidala během svých studií a práce redaktorky mě tak nadchla, že jsem se rozhodla zůst... [Více o autorovi]