Uměle vyhloubené jeskyně v lomech mohou posloužit i po ukončení těžby. Ve Francii se v nich třeba bydlí nebo provozuje byznys.
V tzv. troglodytích jeskyních, kdy troglodyt představuje jednu z nejstarších podob jeskynního člověka, se bydlí i v dnešní době. Přestože jeskyně ve Francii byly vyhloubené až mnohem později při těžbě kamene, nikdo této oblasti neřekne jinak. A kromě bytů jsou tu i restaurace nebo muzea.
Nečekaně praktické obydlí
Před moha miliony let byla dnešní Francie na dně moře. Usazeniny, které během tohoto času vznikly, se posléze dostaly na povrch a lidé zjistili, že se jedná o velmi tvárný materiál. Především ve francouzské oblasti Saumur se hornina těžila a využívala na stavby domů či hradů. Těžba speciálního druhu vápence pak oblast prošpikovala tunely a jeskyněmi. A v nich se nejen pracovalo, ale také bydlelo.
Dělníci a horníci pracovali ve vápencových dolech a vyhloubená sídla jim byla pohodlná. Hornina si uchovává svou vlastní teplotu, díky čemuž je v jeskynních bytech příjemná teplota. V létě se uvnitř drží chlad, zatímco v zimě mírná teplota. Struktura i průduchy se potom starají o vzdušné proudění, které zároveň odvádí vlhkost. A že se v takových bytech dá žít i dnes, dokazuje Henri Grevellec.
Kromě bytu má i dílnu a sklad
Henri Grevellec si po odchodu do důchodu zakoupil pozemek, na kterém se nachází rovnou šest jeskynních domů. V době pořízení se jednalo o vybydlené prostory, jež si Henri musel vlastnoručně vyklidit a upravit tak, aby se v nich dalo bydlet. Do míst se přestěhoval v roce 2000, takže v době, kdy podával rozhovor pro Huffpost v roce 2012, v jeskyni bydlel víc jak deset let.
Proměna staré garáže na útulné bydlení dopadla na jedničku. Praktický interiér nabízí i kuchyňku
Ačkoliv jeho jeskyně není tak luxusní jako ta, o které jsme psali na BydlímeÚtulně, má své kouzlo. Henri ve své jeskyni má standardní domácí vybavení, tedy kuchyni, jídelní stůl, pohovku, koupelnu či ložnici. Další jeskyně využívá jako dílnu, sklad nebo vinný sklípek. Henri si kromě jiného velmi pochvaluje jednoduchost svého životního stylu. Bydlení v jeskyni je levné a udržitelné. Což je i důvod, proč podle EkoBydlení taková obydlí lákají dodnes i miliony Číňanů.