Útěk z městského života je zavedl do jeskyně. Uvnitř se otevírá interiér zdobený gotickými motivy

Fotografie: Romaine / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Američtí manželé chtěli pro sebe a své děti vytvořit místo, kam by mohli uniknout ze svého městského života. Podařilo se jim to vskutku náramně.

Jeskyně na jejich pozemku je uchvátila natolik, že se rozhodli v ní postavit bydlení. Rozsáhlý komplex, ve kterém může přenocovat pohodlně i šest lidí, dokonce i pronajímají. Prostory uvnitř s gotickou výzdobou pak nejednomu vyrazí dech.

Jak se buduje domov v jeskyni

Amy a Bryant jsou manželé se třemi dětmi, kteří bydlí ve státě Ohio. Chtěli mít svou vlastní oázu, kam by mohli vyrazit a najít azyl od života ve městě, a proto si zakoupili cca hodinu jízdy daleko pozemek v lese. Zde nalezli mimo jiné i jeskyni, která jim učarovala. Zpočátku o výstavbě bydlení v tomto neobvyklém místě pouze vtipkovali, posléze se však rozhodli tak skutečně učinit.

Jelikož jeskyně dozajista není běžné místo, kde by někdo bydlel, čekalo je během jejich stavby mnoho překážek. Nejprve bylo nutné zjistit, zda je místo stabilní, což jim potvrdil geolog. Poté ve spolupráci s úřady, dalšími odborníky i těžkou technikou postupně přeměnili jeskyni na stylové bydlení, kterému říkají Dunlap Hollow Cave. Stavba bydlení, které má více jak 1 500 čtverečných stop (139 metrů čtverečních), jim trvala přes 7 měsíců a stála je mnoho přes 100 000 dolarů ( přes 2,2 miliony Kč).

Bydlení v provedení gotického stylu

Byt v jeskyni není izolován od skály, která je tak zachována jak u většiny stěn, tak u stropu. Velkým problémem je tedy vlhkost, kterou rodina řeší efektivními odvlhčovači a dále systémem, jenž vodu odvádí pryč. Jeskyni dělí od okolí velká prosklená stěna, v níž jsou zabudované solární panely. Ta zároveň poskytuje přirozené světlo, které doplňují stylové lustry.

Dům z recyklovaných materiálů spojuje krásu i praktičnost. Interiér ze dřeva je třešničkou na dortu

Ačkoliv je bydlení v jeskyni originální samo o sobě, rodina chtěla i ladící interiér. Většina nábytku i zařízení je tak stavěná na míru a disponuje charakteristickým lomeným obloukem. Jak uvádí Amy, dekorování do gotiky se jí pro jeskyni jevilo jako to pravé. Velká pozornost tak byla věnována nejen centrálnímu prostoru s černou kuchyní, velkou knihovnou a kulečníkem, ale i dvěma ložnicím se samostatnými koupelnami.

Zdroj: Onlinenytt

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]