Ucpaná toaleta nemusí být horor. Použijte pomocníka z kuchyně a za několik minut bude zase v pořádku

Fotografie: Freepik

Pokud se právě potýkáte s ucpáním toalety, není hned nutné volat instalatéra. Vystačíte si i s domácími prostředky.

Čas od času se to stane nejspíš každému. Po spláchnutí odtéká voda z WC mísy jen pomalu, nebo dokonce vůbec. Co v takovém případě dělat? Pokud nepomůže prošťouchnutí za pomoci zvonu, pak vám nezbude než vsadit na docela jiné prostředky. Do drogerie však nemusíte, vystačíte si jen s tím, co najdete doma.

Když voda neodtéká, je třeba řešit příčinu

Když se řekne ucpaný odpad, většinou si vybavíme nějaké velké těleso, které je nutné z odpadu vytáhnout ručně (nejlépe samozřejmě v rukavicích). Skutečnost je však obvykle zcela jiná. O ucpání se totiž mohou postarat i mnohem menší nečistoty. Jde zejména o tuk, jenž na sebe následně nabalí množství dalšího odpadu a nakonec ucpe odtok úplně.

Fotografie: Unsplash

Koneckonců – své o tom vědí i provozovatelé kanalizací, kteří pravidelně nabádají všechny uživatele, aby olej z pánviček a hrnců lili do sběrného odpadu a nikoli do WC. A pokud také věříte zažitému mýtu, který doporučuje jeho mísení s prostředkem na nádobí, pak vás vyvedeme z omylu. U vás se sice odpad díky tomuto triku neucpe, ovšem tuk se usadí v potrubí později a může zkomplikovat život právě třeba správě kanalizací.

Prostředek na nádobí je skvělou první pomocí při ucpaném odpadu

Ale zpět k našemu problému. Pokud se vám tato nepříjemnost přihodila, dejte na sporák velký hrnec s vodou (o objemu alespoň tří litrů) a zahřejte ho. Voda nesmí být přímo vařící, aby toaleta pod jejím náporem nepraskla. Doporučujeme ji proto odstavit těsně před bodem varu. Následně do ní vmíchejte 3–4 lžíce prostředku na nádobí a dobře zamíchejte.

Fotografie: Pixabay

Teď už vám zbývá jen tento čistič nalít do toalety a nechat působit. Připravte se na to, že mu to bude nějakou dobu trvat, takže první spláchnutí doporučujeme vyzkoušet až po čtvrt hodině. Většinou však není třeba. To, že voda začne odtékat, zjistíte i pouhým pohledem. Pro větší efekt můžete poté celý postup ještě jednou zopakovat.

Na jakém principu toto extra rychlé čištění funguje

Základem úspěchu je samozřejmě volba kvalitního saponátu. Použijte takový, který dokáže rozpustit tuk a odstranit špínu. Přesně to totiž ve vašem potrubí udělá. Jakmile se usazeniny uvolní, jednoduše je spláchněte do odpadu.

Fotografie: Pixabay

Pokud máte i po pakovaném použití tohoto prostředku dojem, že odpad stále ještě neodtéká dostatečně, vsaďte ještě na opravdu teplou vodu s přídavkem hrubé soli a hydrogenuhličitanu sodného. Tyto složky dokážou společně odstranit až středně silné usazeniny vodního kamene, které mnohdy odtok vody také blokují.

Ucpanému záchodu předcházejte díky odpadkovému koši

Ne vždy však toaletu ucpává jen tuk. Mnohdy jsou ve hře i předměty, které do ní rozhodně nepatří. Jde například o hygienické vložky a další pomůcky (včetně tampónů), ušní tyčinky, kosmetické tampony a vlhčené ubrousky. Na to všechno mějte na WC připraven malý koš. Odoláte tak pokušení cokoliv do mísy házet, protože se „přece pro jednou nic nestane“. Bohužel, ono se někdy stane. A vyřešit to poté budete muset zase vy.

Zdroj: Goodhouse

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]