Ucpaný odpad zvládnete hravě vyřešit i bez návštěvy instalatéra díky osvědčené domácí metodě

Fotografie: Freepik

Ucpaný odpad ve dřezu nebo v umyvadle je celkem běžným problémem, se kterým se čas od času potýká každý. Je to nepříjemné především proto, že způsobuje zpomalené odtékání vody a zpravidla vylučuje silný zápach. Pokud situace dojde příliš daleko a v odpadu se začnou hromadit nečistoty, bude potřeba vyhledat pomoc instalatéra. Ale než dojde na nejhorší, můžete se pokusit problém vyřešit sami.

Jak ucpanému odpadu předejít?

K ucpání odpadu většinou dochází ve chvíli, kdy se v něm začnou hromadit věci, které jsou těžko splachovatelné nebo které prostě a jednoduše do odtoku nepatří. Máte-li dlouhé vlasy, zkuste je po každém mytí vytahovat z odpadu, aby se za pár týdnů nevytvořil špunt, jenž bude veškeré další nečistoty zachycovat.

Nesplachujte do opadu vaječné skořápky, věci, které nelze rozpustit, popřípadě i mouku, jež s vodou dokáže vytvořit lepivou pastu. Budete-li se vyhýbat podobným situacím, váš odpad se jen tak nezanese.

Pokud se ale tak přece jen stane, než budete vyžadovat drahé služby instalatéra, zkuste následující trik, který vám může pomoci s ucpaným odtokem snadno, rychle a levně.

Domácí čisticí prostředek na ucpaný odpad

Nyní vám povíme, jak si připravit domácí čisticí prostředek, jenž vám pomůže vyřešit problém s ucpaným odpadem. Připravte si:

  • 200 g jedlé sody
  • 200 g soli
  • 150 ml octa
  • vodu

Smíchejte sůl s jedlou sodou a nasypte výslednou směs do odpadu. Mezitím si ohřejte ocet a následně nalijte do odtoku na směs ze soli a jedlé sody. Buďte připraveni na to, že proběhne chemická reakce, která začne tvořit pěnu. Předvařte si vodu a ještě horkou ji nalijte do stejného odpadu.

Fotografie: Pixabay

Po kombinaci octa, soli a jedlé sody se voda snadno vstřebá a rychle odteče. Zároveň s sebou vezme i veškeré nečistoty, které původně bránili hladkému průtoku vody.

Tyto přísady velice dobře rozpouštějí vše, co do potrubí nepatří a zároveň nepoškodí jeho kvalitu. Kromě toho, že se jedná o velice snadnou metodu, nevyžaduje ani příliš mnoho času a bude šetrná jak k vaší peněžence, tak i k životnímu prostředí, protože neobsahuje žádné chemikálie.

Pokud se ale přece jen stane, že tento efektivní způsob nerozpustí všechny nečistoty, zkuste jej nejdříve zopakovat. Je možné, že je toho v odpadu více, než jste původně čekali. Nepomůže-li to ani podruhé, zřejmě budete odkázáni na pomoc odborníka.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]