Za vytápění domácnosti se dá chytře ušetřit. Je třeba i zkontrolovat těsnění oken a dveří

Fotografie: Depositphotos

Účty za teplo se rok co rok zvyšují. Proto je na vás samotných, abyste pro snížení plateb za vytápění něco udělali. A není to o vypínání radiátorů.

Ve vašem rozpočtu patří pravděpodobně položka za vytápění k těm nejvyšším. Aby byly vaše účty za teplo nízké, museli byste pro to také něco udělat. A proto je dobré vědět, od čeho všeho se výše plateb za vytápění odvíjí. Jde o výši spotřeby, ale také o typ zdroje tepla či lokalitu. Jak tedy alespoň něco ušetřit, ale doma přitom nemrznout?

Zkontrolujte těsnění oken a dveří

Není zapotřebí zavírat tepelné kohouty, ale spíš změnit některé návyky. Dobrým krokem může být výměna těsnění v oknech a dveřích. To se totiž letitým používáním může značně opotřebit a pak už správně neizoluje. A nevěřili byste, kolik tepla může i nepatrnými škvírami unikat. Je-li takových škvírek několik, vzniká průvan a vy máte potom v bytě stálý pocit chladu. Na webu Deccoria se uvádí, že kvůli vadnému těsnění na oknech a dveřích může z bytu unikat až 25 % tepla.

U plastových a moderních oken máte ještě další možnost. A tou je seřízení na zimní nebo letní režim. Tímto nastavením můžete ovládat těsnost oken. Při zimním režimu bude přítlak okenních křídel k rámu větší. To zajistí lepší těsnost a sníží tepelné ztráty. Jaký režim máte právě nastavený, poznáte podle zavírání okna – při zimním režimu klade klika větší odpor. Jak přepnout okna na zimní režim, jsme již na BydlímeÚtulně radili.

Vypínání topení na noc nemusí vést k nižším účtům. Opětovné vytopení objektu může být ještě dražší

Nastavte individuální teplotu

V každé místnosti si nastavte takovou teplotu, jaká je nezbytně nutná. Je jasné, že každý potřebuje teplotu jinou. Prakticky to znamená, že v obýváku, kde se většinou jen tak posedává, necháte teplotu vyšší. V kuchyni jsou hospodyňky v neustálé činnosti, a ještě tam vzniká teplo z vaření a pečení. Proto teplota v kuchyni může být nastavena až o několik stupňů nižší. Stejně tak je vhodná nižší teplota v ložnici, neboť velké teplo není na spaní ani zdravé. To si radši pořiďte pořádné pyžamo.

Za teplo je možné ušetřit
Fotografie: Pixabay

A pak je tu ještě jeden fígl, jak zařídit, aby teplo z radiátoru směřovalo do místnosti a neunikalo rovnou ke stropu. Za radiátor zkuste nainstalovat alobal. Teplo nepůjde do zdi a nebude stoupat přímo vzhůru, ale alespoň část se ho odrazí a rozšíří se po pokoji. A ještě jeden tip: radiátory nenechávejte přikryté ani záclonou, natož abyste na ně věšeli mokré prádlo!

Radiátory nevypínejte

V místnostech, které nevyužíváte, nechte radiátory jen mírně temperovat. Tento režim nastavte také tehdy, když domácnost na několik dní opouštíte, radí web ThisOldHouse. Možná by se vám zdálo, že nejlepší je topení úplně vypnout. Jenomže tímto způsobem prochladnou stěny, a až se vrátíte, budete muset několik dní nechat termoregulační hlavice naplno, aby se byt alespoň trochu prohřál.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*