Nevytvářet zbytečný odpad, neplýtvat materiály a využívat suroviny, jež jsou obnovitelné či které by jinak skončily mezi odpady. Tak lze definovat – udržitelné materiály. Přesně o to se snaží mnoho jednotlivců i některé výrobní firmy. Ty využívají udržitelných materiálů, tedy materiálů, které lze obnovovat, recyklovat anebo i takové, které již recyklované jsou.
Pořízením takových výrobků šetříte přírodu/planetu. A víte, co vše lze při zařízení bytu využít? Mimo opětně použitého plastu lze použít i přírodní materiály, jako je len, bambus, dřevo, lyocel (přírodní vlákno z dřevní buničiny), papír, a také mycelium (podhoubí) tedy přesněji řečeno shluk vzájemně propletených vláken, čímž se vyznačují zejména houby a některé bakterie. Společně se dnes podíváme na výrobky z mycelia – udržitelného materiálu.
Stínidla na lampy z hub
Návrhář Nir Meiri se obrátil na houby, aby z nich ve spolupráci s Londýnskou společností BIOHM vytvořil úžasná bytová svítidla. Tedy přesněji řešeno stínidla na lampy. Meiri kombinuje mycelium (vegetační část houby) s kovem a vytváří tak kolekci úžasných lamp.
Co je na mycelium skvělé, je způsob, jakým spotřebovává organický a syntetický odpad, aby se vytvořila určitá podoba. Zde například spóry mycelia absorbovaly papírový odpad, aby následně vznikla strukturovaná látka, kterou společnost využila pro výrobu stínidel lamp. Design stínidla zůstal bezpochyby co nejvíce spjat s přírodou, odkud také tato myšlenka vznikla, tudíž stínidla kopírují kloboučky hub.
Mimo stínidel na lampy vyrábí společnost i lustry, zde se využilo spojení hub a dřeva. Oba jsou to produkty přírodní, mající společný základ – les. Jde tedy o snadno kombinovatelné materiály, které mají spolu kladný vztah. Pomalu se začíná mycelia využívat i ve výrobě nábytku. Cílem projektu je co nejméně odpadu, využití přírodních materiálů a především snadno obnovitelných.
Obrázky: nonagon