Jak si udržet teplo v draze vytopené domácnosti. Jednoduchými změnami je možné hodně ušetřit

Fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Venkovní teploty pomalu klesají a i když přes den krásně svítí teplé sluníčko, jakmile zapadne, rychle se ochladí i doma. Díky těmto jednoduchým trikům si můžete doma udržet více tepla.

S přicházejícím podzimem pomalu vystřídáme letní lehké kousky v šatníku za teplé a nejlépe nepromokavé svršky. Na mysl pak vyvstane otázka, jak se doma jednoduše a levně zahřát při neustále rostoucích cenách za energie. Stačí upravit pár detailů a vaše domovy budou rychle vyhřáté a teplo si dokážou udržet po delší doby. Nemusíte utrácet peníze za drahé vytápění, a možná se vám dokonce podaří i ušetřit. Stačí jen zabránit teplu, aby vám přes okna ve velkém množství unikalo. 

Nezbytností jsou zatěsněná okna

Před začátkem každé topné sezóny byste měli zkontrolovat zatěsnění oken. Přes okna totiž uniká nejvíce tepla, které doma vyprodukujete. Pokud můžete, zkontrolujte, v jakém stavu se těsnění na oknech nachází, případně proveďte nezbytnou údržbu. Jestliže si na tuto práci netroufáte, můžete si na pomoc pozvat odborníky. Často ale stačí jedním šroubem okna přenastavit do zimního režimu.

Využijte přírodního tepla ve slunečných dnech

Na podzim se ještě můžete těšit z množství slunečných a teplých dní. I v zimě, kdy už sluníčko venku tak nehřeje, ho můžete nechat vytopit váš domov. Stačí roztáhnout závěsy, záclony i rolety a nechat sluníčko proudit dovnitř. Nejenže svůj domov prohřejete, ale ještě vám sluníčko může zlepšit náladu.

Zaměřte se na dekorace zadržující teplo

Abyste zabránili unikajícímu teplu, můžete jako spojence využít okenní rolety a závěsy. Existují i tlusté závěsy, které účinně zadržují teplo doma a z opačné strany nepouští dovnitř tolik zimy. Nejenže váš domov bude vypadat velmi teple a útulně, ale doopravdy bude teplejší, když takto pokryjete prostor kolem oken. 

Fotografie: Piqsels

Kdy zakrýt okna závěsem

Závěs před oknem obzvlášť využijete ve dnech, kdy je venku šedo, mlhavo a vlhko, ve dnech, kdy je venku silný déšť nebo sněžení. Využijete je také při silném nárazovém větru nebo když chcete okna večer pořádně zastínit. Z venku se k vám dostane minimum pouličního osvětlení a ještě vám bude doma tepleji.

Na co nezapomenout, abyste doma měli co nejvíc tepla

Zvláště v případě velkých oken se výborně osvědčila přítomnost záclon. Jen při jejich výběru a věšení dejte pozor, abyste jimi nepřekáželi radiátorům. Velká část tepla by jimi byla zachycena a k vytopení celé místnosti byste nakonec spotřebovali mnohem více energie. Další tepelnou bariéru, i když méně účinnou, můžete vytvořit i truhlíky a květináči na parapetech.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]