Uklízecí triky, díky kterým budete mít domov jako ze škatulky

Kdo jiný zvládá úklid lépe než ostřílené hospodyňky a profesionální uklízečky/uklízeči.  Právě za nimi jsme se vypravili pro rady, které pomohou i vám s běžným úklidem. Pojďme se tedy společně podívat na rady, které vám mohou usnadnit generální úklid. Jaro bude za chvíli tady a s ním i pověstný „jarní úklid“. Chcete mít přeci čistý a útulný domov. Jdeme na to…

Začínejte odshora

Aby se váš byt či dům proměnil v perfektně uklízenou klícku, je vhodné postupovat správně. To znamená, že začínat by se mělo vždy odshora. Kdybyste prach na horních policích utírali až v závěru, nejenže se rozvíří všude kolem, ale popadá na vyluxovanou podlahu a celá předchozí práce by byla zbytečná. Začněte tedy od stropu – vymeťte pavučiny v koutech, otřete lustr a horní části nábytku. Poté ukliďte vše ve výši očí. Nízké skřínky, okenní parapety, stolky. Na závěr pak vše dole a podlahu.

Vyleštěná zrcadla

Vynechat tento krok by byla fatální chyba. Ušmudlané zrcadlo by mohlo zhatit i hodiny vašeho úklidu. Patrně víte, že vyleštit zrcadlo tak, aby na něm nebyly šmouhy je někdy pořádná otrava. Zkuste tedy tento fígl: vyměňte papírovou utěrku nebo hadřík za kávový filtr, který nemá vlákna, tudíž na zrcadle a skleněných plochách nezanechává stopy. Mimo to je vyroben tak, že odolá i dlouhodobému působení vody a neroztrhne se.

Využijte domácí pomocníky

Domácí pomocníci jsou k nezaplacení. Ušetří peníze a hlavně čas. Proto neváhejte do úklidu zapojit například i myčku na nádobí. Umyje nejen nádobí, ale i plastové hračky, kelímky na zubní kartáčky, misky domácích mazlíčků, některé dekorace.

Lesknoucí se podlaha

S leskem i vůní vám při vytírání pomůže kondicionér na vlasy. Jde o šetrnou metodu a rozhodně tím nic nepokazíte. Zkuste to a uvidíte, zda se tento trik osvědčil i vám.

Načechraný koberec

Máte-li doma koberce, pak je luxujte vždy proti směru vláken, takto se dostanete do hloubky jeho struktury a vyluxujete i roztoče a bakterie. Nejenže bude vypadat čistě, on skutečně takto čistý bude a navíc ještě i pěkně načechraný.

Úklidové prostředky po ruce

Při úklidu mějte všechny čisticí prostředky po ruce. Určitě už jste si všimli, že pokojské sebou vždy vozí vozíček a mají vše potřebné po ruce. Připravte si tedy úklidové pomůcky, ať nemusíte během úklidu nic hledat a odbíhat do sklepa či do garáže, pokud bydlíte v domě. Nejde pouze o čisticí chemii, ale i hadříky, kbelíky, mop, rukavice.

Neobcházejte drobné chyby

Drobnosti, jako jsou zašlé dekorace, špinavý ubrousek a jiné způsobí, že nedocílíte toho, aby váš domov působil jako čistá klícka. Narazíte-li třeba na rýhu u dřevěného nábytku, přejeďte ji vlašským ořechem – rýha se zamaskuje. Ubrousky či prostírání dávejte vždy čisté a omšelé dekorace (pokud tak nejsou účelně) nahraďte novými.

Jak udržovat úklid?

Udržování pořádku vám výrazně usnadní úklid. Denně větrejte, ustelte, pokliďte poházené věci, umyjte nádobí, vanu po koupání. Zkrátka provozní nepořádek. Každý týden vyluxujte, pořádně umyjte koupelnu, toaletu, kuchyň, utřete prach, vyperte, vyměňte povlečení. Jednou za měsíc vymeťte pavučiny, vyluxujte matrace, vyčistěte peřiny a polštáře (vyluxovat, vyvětrat). Co tři měsíce umyjte okna a vyperte bytový textil. Jednou až dvakrát do roka vyčistěte koberce, čalouněný nábytek, ukliďte sklep a komoru.

Obrázek: pixabay.com