Únor je ideálním obdobím na postřik ovocných stromů. Před škůdci je spolehlivě ochrání močovina

Fotografie: Depositphotos

Postřik v únoru patří k jedněm z prvních prací v předjaří. Ochráníte tak ovocné stromy a jejich plody před strupovitostí i jinými houbovými chorobami.

Strupovitost a další houbová onemocnění ovocných stromů vedou zpravidla k výraznému snížení úrodnosti a také k horší kvalitě plodů. Někdo z vás už jistě aplikoval postřik na ovocné stromy na podzim, vy ostatní tak učiňte nyní, v únoru. Není to nic těžkého, takže to bez problémů zvládnete sami.

Strupovitost ovocných stromů

Nejobávanější houbovou chorobou ovocných stromů, zejména jabloní a hrušní, je strupovitost. Ta napadá listy i se stonkem, pupeny, květy i plody. Pokud tvorbě strupovitosti nezabráníte, úrodnost bude mizivá, a ještě ve špatné jakosti. Strupovitost poznáte snadno – projevuje se skutečně černými strupy, které se postupně zvětšují. A větrem se pak spory houby přenášejí po celé zahradě. Proto postřik proti strupovitosti nepodceňujte a proveďte ho co nejdříve. O tom, že stromy lze ochránit před škůdci a nemocemi i očistou kůry, jsme již dříve psali na BydlímeÚtulně.

Postřik v únoru se provádí močovinou

Nejvhodnějším postřikem na strupovitost je močovina, jejímž základem je dusík. Aplikujte ji na zbytek suchých listů na stromě a dále na půdu a spadané listí kolem stromů. To pak následně zlikvidujte, radí na webu DomekIOgrodek. Samotné větve a kůru stromů teď v předjaří nestříkejte. Ten, kdo postřikoval na podzim, už listy ošetřil, takže je stačí shrabat a odklidit. Poté můžete ještě stříkat půdu kolem stromů; ty si pak vezmou potřebné množství dusíku. Venkovní teploty při postřiku se mají pohybovat kolem 10 °C, což tento únor dokonale splňuje.

Správný zahrádkář se řídí počasím. Letos už se příroda probudila, je tedy třeba řezat dřeviny i rýt

Postřik v únoru proveďte močovinou
Fotografie: Pixabay

Močovina se považuje za univerzální listové a půdní hnojivo. Působí pomaleji než amonné soli a dusičnany a dodává dřevinám dusík rovnoměrně. Je jedním z nejpoužívanějších chemických dusíkatých hnojiv a je také hlavní surovinou při výrobě hnojiva NPK a dalších vícesložkových hnojiv. Močovina má pro ovocné stromy značný přínos. Zlepšuje jejich celkový stav a ochrání je proti houbovým chorobám. Stimuluje růst a uvolňuje pupeny. Nezbytné však je, abyste při postřiku dodržovali správné dávkování.

Jak profylaktický postřik provádět

Močovinu můžete zakoupit ve formě granulí nebo vodného roztoku, píší na webu FertilizerGranulator. Profylaktický postřik v únoru se provádí 5–7% roztokem močoviny. To znamená, že na každý litr vody použijete 50–70 gramů močoviny; tj. na 10 litrů dáte půl až tři čtvrtě kilogramu močoviny. Postřikujte v zamračených dnech, kdy není větrno a neprší. Účinnou profylaxí zabráníte tomu, aby se na vašich stromech v květnu objevila nebezpečná strupovitost. Při práci s močovinou použijte ochranné brýle a rukavice, popřípadě roušku.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*