Určité druhy ložního prádla se nevyplácí žehlit, může se tak výrazně zkrátit jeho životnost

Fotografie: Freepik

Na trhu existuje nespočet druhů textilu, kterým je ložní prádlo. Různé materiály, velikosti, můžete si vybrat i zapínání. Samozřejmě čím vyšší cena, tím vyšší by měla být kvalita daného materiálu. Ložní prádlo by mělo vydržet co možná nejdéle. Žehlení některým materiálům neprospívá.

Z jakých materiálů si můžete nakoupit ložní prádlo?

Jako první představíme kaliko, což je nejoblíbenější látka díky svým přirozeným vlastnostem. Je to 100% bavlna, látka je odolná, levná a také hypoalergenní. Je to nejlepší kombinace ceny a kvality a ideální na povlečení pro malá miminka.

Satén je přírodní látka, je vytvořená z bavlněné nitě, která je dvojitě spletená. Satén je velice příjemný na dotek, je podobný hedvábí, ale seženete ho levněji. Takové prádlo vydrží několik set praní a navíc se nemačká.

Dalším zajímavým materiálem je kartoun. Je to nejlevnější látka a také vydrží nejdéle. Vybrat si můžete z mnoha vzorů a barev. Perkál je materiál, ze kterého se kromě ložního prádla vyrábí také spodní prádlo nebo kapesníky. Je vůči praní velmi odolný, a nemusí se žehlit. Ideální kombinace.

Hedvábné ložní povlečení je sice dražší, ale budete se cítit jako v pohádce. Hedvábí má léčebné vlastnosti a spaním pod tímto povlečením můžete vyléčit různé neduhy.

Popelín je tkanina, která je cenově dostupná a navíc je nenáročná. Je měkký, snadno se pere a můžete na něj použít teplotu až 60°. Bambus není v našich končinách ještě tolik známý, ale kdo ho zkusí, nechce jinak. Bambus se používá i na látkové pleny a je velice příjemný na omak. Je velmi odolný a povlečení z tohoto materiálu vám zajistí dobrý spánek.

Jaký vliv má žehlení na ložní povlečení?

Názory na žehlení ložního prádla se liší člověk od člověka. V posteli trávíme spoustu času a je tak důležité se v ní cítit pohodlně a dobře, aby se nám lépe spalo. Rozhoduje také volba materiálu, ze kterého je povlečení vyrobené. V minulosti si lidé museli prát složitěji, v dnešní době praček a sušiček už je to jednoduché.

Fotografie: DepositPhotos

Dříve se žehlilo hlavně z hygienických důvodů. Horká žehlička zlikvidovala všechny bakterie, které by mohly mít vliv na naše zdraví. Dnes už ale můžete ložní prádlo vyprat i na 90°, čímž se všechny bakterie zničí. Navíc pokud máte sušičku, prádlo budete mít krásné měkké a voňavé i bez žehlení. Některé materiály by se neměly žehlit vůbec:

  • Hedvábí
  • Popelín
  • Kartoun

Žehlením těchto materiálů byste zničili jejich přirozené vlastnosti a funkce. Prádlo po vyndání ze sušičky můžete hezky složit a bude vypadat jako vyžehlené. Ušetříte tím svůj čas, který můžete věnovat jiným činnostem a také energii. Některé ženy však žehlení berou jako svůj relax například při sledování televize.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]