Sušení prádla bez použití elektrické sušičky může být také poměrně rychlé. Postačí, když se naučíte prádlo na sušáku rozvěšovat jiným způsobem.
Také nemáte rádi, když prádlo na sušáku v chladných nebo deštivých dnech vůbec neschne? Je tu jedna vychytávka, díky níž budete mít zase dobrou náladu. Prádlo totiž lze na jakýkoliv sušák pověsit netradičním způsobem. Tento nápad údajně pochází z Japonska. Vyzkoušejte, a uvidíte.
Uspořádání prádla na sušáku
Japonská metoda sušení prádla je efektivní technika, která může výrazně zkrátit dobu sušení prádla. Tedy bez použití sušičky. Spočívá v promyšleném uspořádání textilu na sušáku tak, aby se maximalizovala cirkulace vzduchu, a tím i rychlost sušení. Podle této metody by měly být největší a nejtěžší kusy prádla zavěšeny na koncích sušáku. Jedná se zejména o osušky, džíny, bundy a další objemné, bavlněné (hodně savé) a těžké kusy prádla.
Zatímco menší kousky, jako jsou ponožky nebo spodní prádlo, by měly být umístěny uprostřed. Tímto způsobem se ve středu sušáku vytvoří prostor, který umožňuje vlhkosti unikat, a tím pádem prádlo schne rychleji. Něco pravdy na tom zřejmě bude: když celý sušák ověsíte jenom velkými kusy, nemá vlastně vlhkost kudy unikat. Snad jen z krajních textilií, a to ještě jenom z jedné strany, té venkovní.
Tohle se stane, pokud do bubnu pračky přihodíte pár kuliček pepře. Vaše oblečení bude jako vyměněné
Zavedením této metody do domácí rutiny můžete výrazně urychlit proces sušení oblečení, což se vždycky hodí. Navíc můžete tímto způsobem přispět k úspoře energie, protože zkrácená doba schnutí na sušáku znamená menší potřebu používání elektrické sušičky, uvádějí na webu Webniusy.
Pořiďte si dva sušáky
Máte-li dostatek prostoru, pořiďte si sušáky dva. Tak budete moci mezi jednotlivými kusy prádla nechat mezery a textilie se nebudou dotýkat. Což k rychlejšímu schnutí rovněž přispěje. Stojanový sušák můžete přistavit blíž ke zdroji tepla, tedy zpravidla k radiátoru. Nikoliv zase tak blízko, aby prádlo všechno teplo pohltilo a nedovolilo mu cirkulovat po bytě. Na samotném radiátoru prádlo nikdy nesušte, připravili byste se tak o zdroj tepla v místnosti. A stejně se vám na něj vejde tak jeden ručník.
To už je lepší, jde-li třeba o zimní bundu, zavěsit ji na ramínko nad radiátor. Teplo stoupá vzhůru, a tak bude bunda brzy suchá. Jestliže už prádlo musíte sušit na sušáku v bytě – a je jedno, zda jde o sušák stojanový nebo závěsný u stropu – musíte dostatečně větrat, abyste zajistili dostatečnou cirkulaci vzduchu. Jednak prádlo rychleji uschne, jednak předejdete tvorbě plísní. Ty jsou zdravotním rizikem především pro astmatiky a alergiky, píše web BydlímeKvalitně.
Máte-li celkově vlhčí domácnost, bylo by možná vhodné, kdybyste investovali do odvlhčovače vzduchu. Ten si poradí jak s vlhkostí domu, tak s mokrým prádlem.
Ždímat a ždímat…
A nezapomínejte nastavit program ždímání na nejvyšší počet otáček. Hlavně tedy u froté ručníků, osušek, prostěradel, županů. Tento bavlněný materiál je hodně savý a i po vyždímání v něm zůstává hodně vody. A chcete-li mít prádlo z pračky sušší, přerušte program a před posledním ždímáním vložte do bubnu suchou osušku, jak jsme na BydlímeÚtulně rovněž psali.
Napište komentář