Přehledné uspořádání lednice za to stojí. Potraviny, které se blíží k zenitu, je vhodné shromažďovat

Fotografie: Bretwa / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Udržování ledničky v uspořádaném stavu vám nejen dodá lepší pocit, ale udrží i kvalitu jídla po mnohem delší dobu. Je jen třeba dodržet několik zcela základních pravidel.

Vládne-li lednici chaos, může se snadno stát hned několik věcí. V první řadě jednoduše zapomenete na věci, které uvnitř máte. Bude je zakrývat něco jiného a lehce se zkazí. Pak už jen vyhazujete i prakticky nenačatá balení. Z toho plyne i to, že něco tam najít obvykle vyžaduje vystěhovat polovinu prostoru. Z toho se po čase zblázníte a asi dojdete k závěru, že potřebujete větší lednici. Nebo stačí jen trochu změnit systém a budete překvapeni.

Velké krabice do horních polic

Opatřete si několik velkých plastových nádob na potraviny, které se velice snadno udržují, a označte je štítky. Například maso, uzeniny, ryby. Už jen toto bude citelný rozdíl. Ihned budete mít větší přehled, co kde v lednici máte.

Kancelářské klipy na všechny sáčky

Znáte ty tuhé kovové sponky, kterými se v kancelářích zajišťují dokumenty? Použijte je na sáčky mražené zeleniny, hranolky nebo krokety. Výhoda je hned ve dvou ohledech. V prvé řadě je sáček pevně uzavřen a současně pohodlně přístupný. Navíc je můžete pomocí sponek zavěsit na mřížku v lednici, takže nezabírají poličku.

Proložky na vejce a lahvičky s kečupem

Proložky od vajec jsou materiál, který je často podceňován. Buď ho dáte do kompostu, nebo ho jednoduše vyhodíte. Co když vám ale v lednici lahvičky s kečupem nebo hořčicí neustále padají? Pak je výbornou metodou otočit je hrdlem dolů a postavit právě do proložky jako stojanu. Možná to bude chtít něčím vycpat, ale na to už dojdete.

Cokoli s listy ve skleničkách a magnetické krabičky

Máte rádi saláty a další suroviny zelené barvy? Ve sklenicích s víčkem vám vydrží mnohem déle. Kromě toho vám tento trik usnadní přehled o zásobách a bude to vypadat opravdu elegantně. Vynikající patent pro mnoho položek, kterých není zas takové množství, jsou také klasické plastové krabičky s víčkem, které však na dně mají plochý magnet, takže je můžete přichytit kamkoli na stěnu lednice.

uspořádaná lednice
Fotografie: Pexels

Mytí bez zbytečné chemie

I když máte lednici uklizenou, potřebuje průběžnou očistu. Můžete si pořídit speciální čistič, nebo využít zcela domácí přístup. Dejte do rozprašovače kousky citronu a pár snítek rozmarýnu a vše zalijte vodou. Nechte odstát, aby se rostliny vylouhovaly. S tímto roztokem vyčistíte vše potřebné a lednice ještě bude příjemně vonět.

Pořadník na konzumaci

I v obchodech už zavádí sekce pro zlevněné věci, kterým končí záruční doba, a jsou tedy k okamžité spotřebě. Zaveďte si v lednici jasně označené místo pro potraviny, jež se blíží k zenitu. Budete mít jasno v tom, co využít jako první, a nebudete to vyhazovat.

Jasné označení přihrádek

Mnoho nepořádku v lednici vzniká proto, že se k sobě dávají věci, které spolu naprosto nesouvisí. Zaveďte každému druhu položek pevné místo, takže nenajdete vajíčka vedle kečupu. Uvidíte, že za chvíli se na konkrétní místo naučíte sahat i poslepu.

Suroviny pro svačinku a nejen lednice

Chcete si dát rychle něco dobrého? Pro věci na rychlou svačinu zaveďte vlastní místo, takže při akutním hladu nemusíte prohledávat celou lednici. Prostě jen mrknete do této krabice. Tyto postupy neplatí jen pro lednici, ale i pro mrazák. Pamatujete si na pořadače na spisy? Prakticky totožné najdete i pro mrazáky, takže snadno uděláte pořádek i v tomto prostoru.

Zdroj: Viralife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]