Většina lidí touží po krásném a útulném bydlení někde v přírodě. Ne všem se ale tento sen může splnit, a tak si v přírodě často pořizujeme alespoň chaty či chalupy, kde pak trávíme náš volný čas. Podobně na tom byl i jeden mladý pár z Nového Jižního Walesu, který toužil po nenáročném ekologickém bydlení s vlastní soběstačnou zahrádkou.
Svůj sen dovedli do konce a výsledkem je malý domek uprostřed zeleně, který na první pohled připomíná pohádkovou chaloupku. Stačilo jim k tomu trochu vynalézavosti, šikovnosti a jeden přepravní kontejner.
Útulná chaloupka uprostřed přírody
Domy postavené z nákladních kontejnerů jsou rozšířené především v Americe, ale pomalu a jistě v posledních letech pronikají i do ostatních zemí. Není se čemu divit, neboť s sebou přinášejí celou řadu výhod, zejména finanční dostupnost, variabilitu z hlediska designu a také ekologičnost.
Anthony a Kirra se rozhodli pro jednoduchou chatku z jednoho kontejneru, ale v případě přání se dá z několika různě velkých kontejnerů postavit například i velmi architektonicky zajímavá vila.
Vzhledem k tomu, že byl přepravní kontejner dostatečně vysoký, rozhodl se pár rozdělit ho na dvě patra, s tím, že v horním sníženém patře se nachází pouze ložnice, spodní patro poté plní funkci kuchyně, jídelny, koupelny a obývacího pokoje. To vše se nachází na ploše pouhých 7,4 x 2,4 metru.
Domek je obložen tmavým dřevem, a skvěle tak zapadá do okolní přírody. Před domkem se navíc nachází velká vyvýšená terasa s venkovním posezením a prostor pod ní slouží k uskladnění nejrůznějších věcí, například i jízdních kol.
Interiéry domku jsou překvapivě světlé díky velkému množství různě velkých oken, kterými dovnitř proniká přirozené světlo, což přispívá k celkové útulnosti domku.
Interiéry chatky působí velmi moderně a útulně, zcela jistě k tomu přispívají i vhodně zvolené materiály a barvy, tedy zejména nábytek a stěny ve světlých barvách. V tomto konkrétním případě je dominantní barvou bílá, která je doplněná hnědou a šedou barvou.
Ekologičnost a soběstačnost
Jedním z hlavních požadavků Anthonyho a Kirry při stavbě a realizaci jejich domku bylo, aby byl zcela ekologický a také soběstačný. To se jim zcela podařilo, domek totiž není napojen na žádnou elektrickou síť, veškerou energii získává ze slunce prostřednictvím solárních panelů.
Pokud jde o vodu, kterou pár používá, jde o vodu dešťovou, která se zachycuje ve velkém sudu, který se nachází v blízkosti chatky. Voda do něj je sváděna sofistikovaným systémem trubek tak, aby byla využita každá kapka.
Vzhledem k tomu, že pár chtěl být co nejvíce soběstačný i z hlediska potravin, proměnili okolní les na specifický typ zahrady, kde si pěstují nejrůznější plodiny, vše naprosto ekologickou formou, aby nedošlo k narušení symbiózy s přírodou.
Fotografie: Youtube – Living Big In A Tiny House