Ucpaný dřez není v domácnosti ničím neobvyklým. Je to záležitost nepříjemná, avšak řešitelná. A dokážete to zcela sami, bez instalatéra.
Když se vám ucpe odtok dřezu, není potřeba hned panikařit. Stává se poměrně často, že do odpadu uniknou zbytky jídla, kávová sedlina či některé další nečistoty. Ty pak, obvykle ve spojení s mastnotou, vytvoří jakýsi chuchvalec v odpadu a voda přestane odtékat. Většinou ani není nutné volat odborníka, můžete se do této práce pustit vy sami. Vyčistit odtok dřezu můžete použitím běžných prostředků, jež máte v domácnosti. Jedná se o jedlou sodu, bílý ocet a sůl, jak uvádí web KobietaInteria.
Jak při čištění postupovat – rychlá pomoc
Jako první pomoc nasypte do odtoku hrnek sody a poté na něj vylijte hrnek octa. Odtok něčím přikryjte, třeba malým talířkem, prkénkem apod. Spolehněte se na reakci kyseliny se zásaditou látkou a nechte nějakou dobu působit. Jestliže uslyšíte bublání, je to dobré znamení – vaše řešení funguje. Ten, kdo jedlou sodu či ocet nemá, může zkusit do odpadu vysypat jeden až dva sáčky prášku do pečiva a zalít litrem vařící vody. Nechte působit 10–20 minut a pak vyzkoušejte, jestli odtok dřezu opět funguje.
Dalším rychlým řešením je uvolnění odtoku pomocí kuchyňské soli. Vysypte do dřezového odpadu asi 250 gramů soli a po chvíli ji pomaloučku zalévejte asi dvěma litry vroucí vody. Uvedené postupy vám zaručeně pomohou při méně závažném ucpání odpadu. Jestliže jste je zkusili a nepomohlo to, připravte ze soli a sody směs v poměru 1 : 1 a odtok jí naplňte. Druhý krok je pomalé zalévání tenkým proudem vroucí vody (musí to být vařící voda z konvice, horká voda z vodovodu nestačí).
Zkuste také položit na dřezový odtok tabletu do myčky na nádobí. A opět ji polévejte tenkým pramínkem horké vody. Pokud vám odpad neodtéká vůbec, nechte ve dřezu v malém množství vroucí vody rozpustit 2–3 tablety do myčky nádobí, poté dolijte asi dvěma litry vroucí vody a pak vypusťte. Často tento postup pomůže. Poznámka: Vařící voda se nedoporučuje tam, kde je odpadní systém instalován z křehkých plastových trubek. Tam by mohla voda o teplotě vyšší než 140 °C trubky poškodit, jak je uvedeno na webu TheSpruce.
Jak řešit závažněji ucpaný dřez
Jestliže vám v domácnosti neodtéká nic, tzn. dřez, umývadlo atd., nebude se zřejmě jednat o ucpání odtokového sifonu nebo odbočného odtoku, ale spíš půjde o problém v hlavním odtoku odpadových vod. Než však zavoláte instalatéra, zkuste ještě některý z těchto postupů:
Poradí si i s těmi nejzákeřnějšími skvrnami na koberci. Bílý ocet i jedlá soda ušetří čas i námahu
- gumový zvon – zašpuntujte dřez, napusťte ho asi do ¼ vodou a použijte zvon: přikryjte gumou odtok a zvon několikrát prudce stlačte – vznikne podtlak, který mnohdy dokáže ucpání prorazit; když se to nepodaří napoprvé, zkuste postup několikrát opakovat;
- vyzkoušejte ekologické čističe na bázi enzymů a bakterií; jejich působení bude trvat poněkud déle, avšak jsou přívětivé pro přírodu i člověka;
- demontujte sifon, prohlédněte odtok, a pokud usazeniny a nečistoty vidíte, pokuste se je vyjmout buď prsty, anebo pomocí dlouhé pinzety;
- použití odpadového pera – tato dlouhá pružina většinou vyžaduje spolupráci dvou osob; po demontáži sifonu zastrčte do odpadu konec pera a otáčením posouvejte; některá pera mají na konci vidlici, která pomůže ucpávku odstranit.
Zkuste se vyhnout chemickým přípravkům, jejichž základem bývá louh (hydroxid sodný). Tyto prostředky jsou neekologické a při nesprávném používání mohou být i nebezpečné. Chcete-li se dovědět o dalších možnostech čištění domácnosti bez chemie, můžete se o tom dočíst na webu BydlímeÚtulně, a to v článku, který jsme zveřejnili již dříve.