Už žádné šmouhy. Umyjte okna díky osvědčeným domácím přípravkům

Během horkých letních dní je každá skvrna na okenních tabulích viditelná i z velké dálky. Proto okna obvykle myjeme na podzim a v létě. Dnes jsme pro vás připravili článek, který vám představí způsob, jakým způsobem a za pomocí jakých přípravků je umýt tak, aby se blýskala.

Zbavte se šmouh a nečistot

Každá hospodyně má vlastní způsob, jak okna mýt. Občas jde o velmi zdlouhavou a nepříjemnou činnost, kterou se nám nedaří dovést do zdárného konce. Podělíme se s vámi o efektivní metodu mytí a o recepty doma připravených směsí, které nejen že okna zbaví nečistot, ale navíc prodlouží jejich zářící lesk. Jak začít?

  • vyberte si den, kdy je pěkné počasí
  • pořiďte si vhodné pomůcky
  • připravte si směs na mytí

Všem je asi jasné, že nemá cenu mýt okna v deštivém počasí či za velkého větru. Za minulého režimu naše babičky a maminky braly do rukou novinový papír, smíchaly mýdlo s vodou a vyleštily okna do čista. Právě díky novinám se jim je podařilo umýt tak, aby na skle nezůstaly šmouhy. V současné době ale není potřeba plýtvat papírem. V obchodech je k dostání hned několik pomůcek, které vám poslouží stejně dobře. Můžete narazit na hadry z mikrovlákna, škrabky a stěrky na okna, magnetické kartáče a spoustu dalších.

Doporučujeme pořídit si hadry z mikrovlákna. Můžete je totiž používat opakovaně a nezničí se. Navíc nepoškrábají povrch oken, a proto se často používají při mytí aut. Škrabky na okna jsou dobré v případě, že jsou na nich nějaké větší nečistoty, například hlína. Tyto pomůcky nejsou nijak zvlášť drahé a pomohou vám dát váš domov rychle do pořádku. Co se týče čistících prostředků, vyzkoušejte některý z následujících.

Umyjte okna glycerinem

Na mytí s pomocí glycerinu budete potřebovat 100 ml teplé vody, 1 polévkovou lžíci glycerinu, hadr, stěrku na okna. Nalejte hrnek změkčovače na prádlo do malé plastové přepravky a dolejte teplou vodou.

  • do vzniklé směsi přidejte glycerin
  • řádně promíchejte
  • začněte s mytím

Abyste umyli okno, bude stačit, pokud na hadr dáte jen pár kapek připraveného čističe. Ovšem je lepší tabule nejdříve otřít starou látkou, abyste z nich odstranili větší nečistoty. Až poté použijte směs s glycerinem. Díky němu nebude sedat prach na sklo a vaše okna budou zářit ještě dlouho po umytí.

Vyzkoušejte ocet

Na tuto směs budete potřebovat půl litru vody a 70 ml octa. Smíchejte ocet, vodu a čistící prostředek na okna, který běžně používáte. Směs nastříkejte sprejem na sklo a otřete suchou látkou. Tento postup vám pomůže okna nejen umýt, ale ochrání vás před hmyzem jako jsou komáři, kteří se často na tabule lepí a kazí vám výhled.

Mytí za pomocí amoniaku

Na přípravu následujícího přípravku budete potřebovat pouze 400 ml vody a amoniak. Nasaďte si rukavice a respirátor, jelikož pach amoniaku je velmi silný a nepříjemný. Do vody přidejte jen malé množství, jedna lžíce by měla stačit. Směs naneste na okna a setřete ji jemnou látkou či kapesníkem. Amoniak najdete ve většině čističů na okna. Poradí si s většími nečistotami a dezinfikuje. Z oken dokáže odstranit i nikotinové skvrny. Po umytí nezapomeňte vyvětrat.

Škrob

Na poslední směs budete potřebovat polévkovou lžíci škrobu a jeden litr vody. Škrob rozpusťte v teplé vodě. Nyní přípravek naneste na špinavá okna. Nechte ho na nich zaschnout a poté otřete okna jemnou látkou, abyste odstranili stopy škrobu.

Pokud nemůžete vystát silný zápach chemických přípravků, tak je tato směs přímo pro vás. A pokud si zakládáte na šetrnosti k životnímu prostředí, místo klasického škrobu můžete použít i obyčejné syrové brambory. Nakrájejte je na poloviny a potřete s nimi okna. Zbytky škrobu po zaschnutí otřete hadrem. Působí stejně dobře, jako kterákoliv chemie z drogerie. Navíc vás vyjde o hodně levněji.

Fotografie: Depositphotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]