Maličký přemožitel mastných pánví i hrnců: Aspirin si spolehlivě poradí se špínou i připáleninami

Fotografie: Depositphotos

Na mastnou troubu, připálenou pánev i ucpané potrubí existuje jedno univerzální řešení. Mnoho lidí však o něm neví, takže je pro ně připálená trouba zbytečnou dřinou.

Klíč ke snadnému čištění ovšem najdete v lékárně. Řeč je o aspirinu. Ano, o té látce, která se bere na kocoviny, teploty, horečky a další projevy běžných nemocí. Doma vám však bude nenahraditelnou oporou také během úklidu. Aspirin lidé využívají už více než 120 let a má protizánětlivé, analgetické i antipyretické účinky. Kromě využití proti četným nemocem se jedná také o velmi silné čistidlo.

Na stříbro i připálené pánve

V mnoha ohledech se dá právě aspirin využít i v domácnosti. Například vrátí starý lesk vašemu již notně zašlému stříbru. Stačí, když ve vodě rozpustíte dvě tablety a do tohoto roztoku pak ponoříte šperky. Po 15 minutách budou všechny jako nové. I v kuchyni si aspirin perfektně poradí se zatuhlou špínou, mastnotou i připáleninami. Hlavně takové pánve mají v kuchyni zvlášť těžký život. Neustále jsou totiž vystaveny vysokým teplotám a současně tuku. Někdy jsou stále lepkavé.

Právě v takové situaci se opět vyplatí sáhnout po aspirinu. Chcete-li konečně zbavit pánev usazeného tuku, vystačíte si s několika tabletami aspirinu. Rozdrťte je na prášek, přidejte do něj trochu vody a pánev potřete touto pastou. Snadno ji to zbaví tuku, bude vypadat stejně jako v den, kdy jste ji koupili.

Připálená mastnota v hrncích

Podobný případ jsou připálené hrnce, zde aspirin také přijde vhod. Tentokrát budete potřebovat jen vodu a jednu tabletu tohoto zázraku. Do hrnce nalijte vodu a ponořte do ní tabletu aspirinu. Nechte ji pracovat asi 15–20 minut a pak nádobu umyjte jako obvykle. Špinavá místa zmizí bez větší námahy. V případě odolných zbytků proces ještě jednou opakujte.

Limitace využití tablet do myčky brzdí jejich potenciál. Jejich služby ocení i záchod

pánev jídlo
Fotografie: Pixabay

Jak je vidět, mnoho látek, které máme zafixované pro konkrétní situace, má využití mnohem víc. Jde jen o to nebát se to vyzkoušet, kolikrát přijdete na opravdu nezvyklé kombinace. Ale když to funguje, proč se toho nedržet.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]