Varovné znaky, které napoví, že je čas vyhodit polštář do koše a koupit nový

Fotografie: Freepik

Kvalitní spánek je důležitý, přičemž součástí kvalitního spánku je nepochybně také dobré ložní prádlo. Zde rozhodně patří také polštář, který patří k tomu nejdůležitějšímu, na čem v posteli ležíme.

Pokud už je totiž opotřebovaný či proleželý, může zapříčinit problémy s bolestí krku, když se potom po ránu cítíme celí ztuhlí a nevyspalí. Je třeba počítat také s tím, že na polštáři se v průběhu času také projevuje opotřebování v podobě absorbování mastnoty pokožky, což nikdy úplně nevyperete. Proto se doporučuje měnit jej jednou za rok či za dva.

Už je placatý

Jeden z prvních znaků, podle kterého poznáte, že je váš polštář již opotřebený a nedává dostatečnou oporu vašemu krku, je skutečnost, že už není tak naducaný. Pokud je využíván dlouhou dobu, tak začne ztrácet tvar a jednoduše se z něj stane téměř placka. Než opotřebený polštář vyměníte, každé ráno jej načechrejte.

Fotografie: Freepik

Začíná zapáchat

Že je potřeba výměna polštáře, to můžete samozřejmě poznat i podle nepříliš vábného zápachu, který se může začít z polštáře linout. Často to znamená tělesný zápach, ve kterém se začínají množit bakterie. Pokud je tento zápach částečně cítit i po vyprání polštáře, potom je rozhodně čas na výměnu.

Nedává dostatečnou oporu

Pokud už vám polštář neposkytne oporu, na kterou jste byli dosud zvyklí, probouzíte se v noci ze spánku, po ránu vás bolí hlava, máte ztuhlý krk a podobně, je vhodné přistoupit k výměně polštáře. V některých případech je to ale také znamení, že možná nemáte úplně vhodný polštář, a tak stojí za to se podívat po jiném provedení.

Změnil barvu

Zejména pot, mastnota z naší vlastní pokožky, případně zbytky make-upu apod., mohu mít samozřejmě vliv na barvu polštáře. Pokud už je látka viditelně obarvená, pravděpodobně je nutná výměna. Poznáte to podle toho, že látka zkrátka nemá zrovna příjemnou barvu na pohled.

Fotografie: Freepik

Je hrbolatý

Pokud jsou na polštáři vidět hrboly či dolíky, je to také znak, že je potřeba jej vyměnit. Je úplně jedno, zda máte jako výplň klasické peří nebo nějakou antialergickou syntetiku. Toto značí, že výplň už není rovnoměrně rozprostřená, což ve výsledku zhoršuje oporu hlavy a krční páteře ale samozřejmě to nepřispívá dobrému spánku a odpočinku našeho těla.

Špatná volba pro váš styl spánku

To, jak uleháte, do značné míry ovlivňuje výběr vhodného typu polštáře. Obecně platí, že kdo spí na zádech, nepotřebuje tak vysoký polštář, jako ten, kdo spí na boku. Proto na to pamatujte podle vaší typické polohy spánku.

Skládací test

Na TikToku se objevil zajímavý trik, podle kterého zjistíte, zda spíte na polštáři, který už to má jednoduše za sebou. Vyzkoušejte složení polštáře na polovinu, a pokud se okamžitě jakmile jej pustíte, nevrátí do původního tvaru, tak si rozhodně zaslouží vyměnit.

Zdroj: BobVila