Ve Francii vzniklo unikátní centrum pro lidi s Alzheimerova chorobou

Původně mělo být centrum ve vesnici Dax pro lidi trpící nebmocí kterou je Alzheimerova choroba, stařeckou demencí a podobnými psychiatrickými obtížemi otevřeno již loni v dubnu, ale jak bývá v zemi galského kohouta dobrým zvykem, termín nebyl dodržen. Slavnostní otevření odsouvaly nejen protahující se stavební práce, ale také pandemie koronaviru. Nyní je však centrum připravené zahájit provoz a hlásí, že přijalo veškerá opatření proti možnému šíření nemoci mezi svými obyvateli.

Úleva pro nemocné i jejich příbuzné

Alzheimerovou chorobou a přidruženými potížemi trpí stále větší procentu populace, která navíc ve Francii stejně jako ve zbytku Evropy stárne. „Chceme hlavně pomoci nemocným, jejich příbuzným i personálu psychiatrických nemocnic, které se o pacienty se stařeckou demencí obvykle starají,“ uvedl ředitel centra Xavier Fortion. Mezi typické příznaky Alzheimerovy choroby patří:

  • Výpadky paměti, které pacientům zamezují plnit běžné denní úkony
  • Potíže s řečí, nahrazování zapomenutých slov nesprávnými výrazy
  • Výpadky racionálního uvažování a logického či abstraktního myšlení
  • Ztrácení věcí, respektive jejich ukládání na nesprávná místa

Až 120 pacientů

Unikátní centrum má podobu skutečné vesnice, byť poněkud stylizované. Dlouhodobě v něm může být ubytováno až 120 pacientů, o něž bude pečovat stejný počet zaměstnanců centra. To navíc počítá s asistencí dalších 120 dobrovolníků. Stávající místa pro pacienty už jsou plně obsazena, přestože se zatím z hlediska francouzského zdravotnictví jedná o experimentální péči.

Unikátní prostory, více péče, méně léků

To jsou hlavní taháky centra v nemocnici Dax. Vesnice má rozlohu 5 hektarů, na nichž jsou umístěny 4 okresy. Každý z nich zahrnuje 4 domácnosti s třemi sty čtverečními metry. V jednotlivých domácnostech lze ubytovat 7 až 8 pacientů. Ti mohou v prostředí připomínajícím jejich domovy zažívat méně stresu než v jiných nemocničních zařízeních. To se pozitivně projevuje na nižší spotřebě léků. Centrum také slibuje, že se personál za těchto okolností může pacientům více věnovat.

Fotografie: Landes Department YouTube

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]