Věci, které je nutné zvážit, pokud se chystáte pořídit starou nemovitost. Mohou vám ušetřit peníze a zbytečné trápení

Fotografie: Pixabay

Krásný dům, to je pojem. Jsou to monumenty doby, některé krásné, okázalé, a jistě v nich žije duch doby, v níž je je postavily. A najde se dost lidí, kteří kouzlu starých nemovitostí podlehnou. Než si však takový dům pořídíte, měli byste myslet na věci, které nejsou na povrchu vidět, ale mohou vážně ohrozit vaši peněženku.

Očekávejte, že dům je v horším stavu než vypadá

Na první pohled to nepoznáte, ale o stavu domu rozhodují věci, na které byste si měli vzít odborníka. Je to stav střechy – krytina, krovy, odvodnění střechy, stav nosných zdí, základy, izolace proti vodě, rozvody vody, elektřiny, stav vytápěcí soustavy, stav oken, omítky. Prohlídku nechte na odborníkovi, jinak se můžete dožít nepříjemného překvapení. A rozpočet na opravu se mže hodně nafouknout.

Spočítejte si, na kolik vás renovace přijde

Sto let staré domy mohou být v překvapivě dobrém stavu, pokud jejich rekonstrukce v průběhu let byla prováděna odborníky a pečlivě. To ale není pravidlem, a tak se připravte na to, že jakmile začnete renovovat části domu, které jsou na první pohled ve špatném stavu, dostanete se k věcem, které vidět nebyly, a najednou je třeba myslet a počítat i s jejich modernizací. Proto byste měli v rozpočtu počítat v dostatečnou finanční rezervou, abyste v polovině rekonstrukce nezjistili, že vám budou chybět peníze.

Berte určitě v potaz, že nejdříve musíte staré prvky vybourat, odvézt na skládku, nebo k recyklaci, a už to něco stojí. Teprve pak přijde na řadu budování nového. Bourací práce a odvoz je tak 20 % celkových nákladů. Dále připočítejte inflaci práce, materiálu a rezervu na nepředvídané věci. Odhadem asi 50 %.

Pojistná smlouva na dům

Kdo si bude brát na modernizaci hypotéku, měl by počítat s tím, že banka bude chtít, abyste měli nemovitost pojištěnou. A to může být někde problém. Pojišťovna vám nemusí dům pojistit, protože je starý, tedy nemá cenu. A i když se rekonstrukce bude týkat velké části domu, může to pro pojišťovnu stále být starý dům.

Jeho hodnota pak bude nižší, než u novostavby, a v případě pojistné události vám vyplatí mnohem méně peněz, než kolik vás modernizace stála, a vy tak nebudete moci dům opravit. Bohužel i to se stává.

Spočítejte si náklady na služby spojené s provozem

I když dům přestavíte do moderní podoby, náklady na provoz se nemusí snížit, ale naopak zvýšit. Zjistěte si, jaká je energetická náročnost domu, aby vás pak nepřekvapilo, že se splátkou hypotéky platíte 2x více, než jste plánovali. Raději investuje více peněz do přestavby, zvýšené náklady se vám mohou několikanásobně vrátit v úsporách za topení, a ohřev TUV.

Neočekávejte návratnost investice

Často v televizi vidíme, jak někdo koupí starý dům, přestaví ho a se ziskem prodá. Tak na to zapomeňte. Taková přestavba chce čas, někdy v řádu let, a peníze, které do projektu vložíte, se vám nikdy nevrátí. Budujete dům podle svých představ, ale každý kupec je má jiné. Takže si raději koupí starý dům, a předělá si ho podle sebe. A pokud se ho rozhodnete přesto prodat, nejspíš to bude s prodělkem, v lepším případě budete na nule.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]