Vejce: Symbol Velikonoc, ale také možný zdroj nebezpečí. Jak poznat, zda doma nemáte pukavce?

Fotografie: Depositphotos

Každoročně se vyhodí miliony vajec, protože jsou po datu spotřeby. Vejce, která jsou zdravou součástí vyvážené stravy, mohou zůstat v lednici několik týdnů.

V České republice skončí v koši několik milionů tun potravin ročně. Lidé často raději vyhazují potraviny po uplynutí doby použitelnosti. Ačkoli počet vajec, která se v ČR vyhodí, není znám, britský deník The Guardian s odvoláním na činnost komunity Too Good to Go, jež bojuje proti plýtvání, uvádí, že ve Spojeném království skončí v koši 720 milionů vajec ročně. Hlavním důvodem je skutečnost, že 77 % Britů považuje za obtížné zjistit, zda je vejce po uplynutí data spotřeby čerstvé.

Jak rozpoznat čerstvé vejce

Vejce na tvrdo, míchaná vejce, smažená vejce nebo omelety. Vejce najdete v mnoha receptech a teď, po velikonočních svátcích jich bude v nejedné domácnosti přebyte. Jak ale poznáte, že jsou vaše vejce stále čerstvá? Existuje několik velmi jednoduchých triků, jak zjistit, zda je jejich konzumace bezpečná:

1. Zkontrolujte datum expirace

Všechna vejce, která kupujete v supermarketu, mají na obalu uvedeno doporučené datum spotřeby. Pokud však kupujete vejce z kurníku, toto datum na nich napsáno není. Datum minimální trvanlivosti je 28 dní po dni, kdy byly sneseny. Vejce však lze skladovat v chladničce i měsíc po doporučeném datu spotřeby, tj. 58 dní po dni snesení, pokud není skořápka prasklá nebo porušená.

Skladování potravin v optimálních podmínkách udržuje jejich čerstvost, zabraňuje vzniku plísní a aktivně bojuje proti plýtvání potravinami. Uchovávání vajec v chladu zachovává jejich chuťové a výživové vlastnosti a zabraňuje růstu bakterií. Vejce, která nejsou určena k okamžité konzumaci, by se však neměla mýt, protože by mohla ztratit ochranný povlak, jenž na nich zanechala slepice.

Fotografie: Unsplash

2. Čichněte si k vajíčku

Stejně jako čerstvé produkty, jako jsou sýry, dezerty, smetana a jogurty, mohou i vejce po uplynutí doby použitelnosti podezřele zapáchat. Prošlá vejce, ať už vařená nebo syrová, mohou mít charakteristický zápach. Pokud si nemůžete přečíst etiketu a vůně vám nestačí, můžete vejce rozbít do misky a pak si k němu přivonět. Jestliže vás zápach odrazuje, vejce vyhoďte a nádobu umyjte horkou vodou. Pokud se vám zápach zdá normální, snězte vejce rychle, například si udělejte omeletu.

3. Ponořte vejce do vody

Pokud vejce klesne na dno, je stále bezpečné. Jestliže však zůstane ve vzpřímené poloze, musí se rychle sníst. V případě, že vyplave na povrch, vypršela doba jeho spotřeby. Čím je vejce starší, tím více vlhkosti se odpařuje mikroskopickými póry a vzduchová kapsa se zvětšuje. Čím je vejce starší, tím více se vznáší. Pokud však chcete vejce konzumovat okamžitě, tuto zkušenost neopakujte. Může vést ke ztrátě kutikuly na skořápce. Kůžička chrání vejce před bakteriemi, jako je salmonela.

4. Poslouchejte zvuk vajec

Pokud máte dobrý sluch, je to jednoduchý trik. Vezměte vejce a zatřeste jím v blízkosti ucha. Pokud uslyšíte, že se vejce hýbe, není již jedlé. Pokud je vejce uchováváno příliš dlouho, ztrácí vlhkost a oxid uhličitý. Žloutek a bílek pak vyschnou a vzduchová kapsa zabere ve skořápce více místa.

Fotografie: Unsplash

Jak vajíčka správně skladovat

Při nákupu vajec je obvykle vyjmete z obalu a uložíte na určité místo. Díky tomu už nemůžete vědět, kdy vám vyprší trvanlivost čerstvých vajec. Nejprve se však zeptejte, kde skladujete vejce, když je vyjmete z obalu? Existuje několik možností. Chladnička, plastová krabička, košík, karton. Nejlepší způsob, jak vejce skladovat, je v chladničce.

Určitě jste si už všimli prostoru, který mají všechny chladničky pro skladování vajec: dveře chladničky. Měli byste však vědět, že správná teplota pro skladování vajec je v jiné přihrádce, kterou je spodní police. Umožňuje lepší konzervaci, protože je chladnější a zabraňuje množení bakterií. Vejce je také vhodné uchovávat v původním obalu, který udává dobu trvanlivosti výrobku.

Zdroj: Healthline, Countryliving

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]