Venku hřmí a v dáli vidíte blesky. Jak se má člověk chovat během bouřky

Zásady chování při bouřce
Fotografie: https://commons.wikimedia.org, Jak se má člověk chovat během bouřky

Hromy, blesky a burácení: Když se blíží bouřka, často se podceňuje riziko úderu blesku. Na co byste měli myslet a čemu byste se měli vyhnout? Zde je několik důležitých tipů na první pohled.

Důležité je poznat, jak daleko je od nás bouřka

Pokud se vzdálenost mezi bleskem a hromem zkrátí na méně než 30 sekund, znamená to, že bouřka je pouhých deset kilometrů daleko – blesk vás může zasáhnout kdykoli. Správným chováním lze ovšem riziko minimalizovat.

Najděte úkryt v pevné budově nebo v autě. Uzavřené auto funguje jako Faradayova klec, kdy blesk proudí po jeho povrchu do země, a vy uvnitř zůstáváte v bezpečí.

Když není v dohledu žádné auto ani budova a bouřka je za rohem

Pokud v blízkosti není žádná budova ani auto, udělejte se co „nejmenšími“. Přikrčte se a nohy mějte blízko u sebe a chraňte si hlavu.
Držte se dál od kovových předmětů, plotů, stromů, vody, jiných lidí a dokonce i daleko od svého kola, které může být výborným vodičem.

Mít nohy blízku u sebe je důležité

Napětí kroku je tímto způsobem nižší. Když blesk udeří do kovového předmětu, napětí se šíří jako trychtýř na zemi. Pokud máte nohy roztažené široko od sebe, rozdíl napětí mezi nimi je velký a silný proud může vést k vážným zraněním. Když máte nohy blízko u sebe, rozdíl napětí je menší a tím se snižuje riziko úrazu.

Při bouřce musíte mít nohy u sebe
Fotografie: https://commons.wikimedia.org, Jak se má člověk chovat během bouřky

Co se stane při úderu blesku do člověka

Úder blesku může způsobit popáleniny kůže. Ještě závažnější jsou ale následky na nervovou soustavu. V nejhorším případě může dojít k přerušení dýchacího reflexu a zastavení srdečního tepu. Častějšími následky jsou nepříjemné pocity, mravenčení v končetinách, závratě a nevolnost. Někteří lidé zasažení bleskem také hlásí problémy se zrakem, čichem a pamětí.

Kdy je po bouřce bezpečné jít opět ven

Podívejte se na meteorologický radar ve vaší aplikaci počasí. Přicházejí další bouřky? Sledujte oblohu, během letních bouřek se nové bouřkové buňky mohou vytvořit během půl hodiny. Když se setmí a vítr zesílí, je čas opustit vodu a najít úkryt.

Jak odhadnu vzdálenost bouřky
Fotografie: https://commons.wikimedia.org, Jak se má člověk chovat během bouřky

Statistika na závěr

Každou sekundu zasáhne Zemi 44 blesků, což představuje téměř čtyři miliony úderů denně a skoro jeden a půl miliardy ročně. V neděli 2.6. zasáhlo Česko 10 164 blesků, které způsobily zranění 22 lidem, z nichž někteří museli být hospitalizováni. Taková událost je u nás ovšem spíše vzácná; podle statistik ze Spojených států je pravděpodobnost zásahu bleskem během jednoho roku asi jedna ku 1 222 000, což v průběhu osmdesátiletého života znamená pravděpodobnost jedna ku patnácti tisícům.

Doporučení při bouřce dle Hasičského záchranného sboru HZS

Nejlepší způsob, jak se ochránit před bouřkou, je skrčit se s nohama a rukama těsně u sebe. V žádném případě si nelehejte na zem. Blesk je silný elektrický výboj z atmosféry a představuje velké nebezpečí při koupání, windsurfingu, plavbě na lodi a také při telefonování nebo práci s elektrickými a plynovými spotřebiči.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, zdf.de, hzscr.cz

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*