Vhodně zvolená péče o keře na jaře zajistí zdraví rostlin a krásný květ. Kdy je nejlepší čas začít?

Fotografie: Freepik

Máte-li zahradu, jistě na ní nechybí nějaký keř. Stejně jako zbytku zahrady, i jim musíte věnovat dostatek péče, aby krásně rostly a prospívaly. Zjistěte, co musíte udělat na jaře, abyste si užili krásných keřů.

Keře v zahradě jsou dokonalým řešením pro všechny, kdo si cení svého času. Nejen, že nevyžadují mnoho péče, ale pokud jim věnujete minimální pozornost, splatí vám to nejen bujným porostem, ale také atraktivním květenstvím. Jednou z věcí, kterou musíte na jaře udělat, je prořezávání. Existují také některé druhy rostlin, které ho na jaře nepotřebují a může být pro ně dokonce fatální. Podívejte se, které z nich je lepší nezkracovat.

Fotografie: Freepik

Proč je prořezávání tak důležité?

Ořezávání zahradních keřů je zásadní pro jejich udržení v původním stavu. Nejlepší je nejprve odstranit všechny mrtvé části rostliny. Proč? Díky tomu se zbavíme stonků, které jsou nejvíce vystaveny chorobám a zachráníte tak celý keř před uhynutím. Odstranění výhonků má navíc vliv na budoucí podobu rostlin. Na jaře, až začne vegetační období, vyrostou na těchto místech nové stonky a výhonky, které zahustí keř.

Které rostliny by se měly a neměly prořezávat?

Je známo, že prořezávání rostlin není složité, ale jde o důležitou a nezbytnou činnost. Na začátku jara byste se měli pustit do těch, na kterých se v létě nebo na podzim objevuje květenství. Patří mezi ně levandule, mochna, japonská tuva, vřes a všechny odrůdy růží. Řezy mohou být dokonce velmi radikální, těsně u země, protože květy se vytvoří na výhoncích, které vyrostou po odstranění některých keřů.

Pro některé rostliny ale není prořezávání vhodné brzy na jaře, protože se na loňských výhoncích již vyvíjí květenství. Na podzim se u nich vytvářejí poupata, která v zimě spí, ale když přijde teplejší počasí, vyvinou se.

Fotografie: Freepik

Které keře neřezat v březnu? Především jasmín, kalinu, šeřík, physalis, zlatý déšť nebo kočičky. Výhonky můžete odstranit až ve chvíli, kdy skončí květenství, ideálně na podzim. Při prořezávání byste se proto měli řídit podle toho, v jakém období keř kvete.

Hortenzie mají své výjimky

Hortenzie je impozantní a velmi oblíbený keř, který si získal uznání mezi zahradníky, zejména díky působivému květenství. Vyžadují sice prořezávání, ale ne každá odrůda je pro to vhodná. Stojí za zmínku, že potřeba prořezávání se týká pouze hortenzie, jejíž květenství má tvar kužele. Výhonky se musí řezat velmi nízko, těsně u země a ponechat pouze dva nebo tři pupeny. Na jejich místě vyrostou zdravé a silné výhonky, které budou v létě nádherně kvést.

Zdroj: Gardeners

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]