Také jste vždy přemýšleli nad tím, že by se u vašeho domu dobře vyjímala vířivka? A co teprve vířivka ze dřeva. Nejen že ji můžete využívat celý rok. Jsou také stylové a představují skvělý doplněk k domu s dřevěnými obklady. Jediné, co na vířivce odrazuje, je její cena. Dřevěnou vířivku pořídíte okolo sta tisíc korun. To není malá investice. Co kdybychom vám ale řekli, že ji můžete vyrobit doma? Pokud se řadíte mezi domácí kutili, čtěte dál.
Vířivka v japonském stylu
Tato vířivka je dle japonské módy. Zapomeňte na nevzhledné plasty. Pouze dřevo a nerezová ocel. Podívejte se s námi na to, jak taková po domácku udělaná vířivka může vypadat. Nejprve musíte zvolit vhodné místo, kam ji umístit.
- vyberte lokaci blízko domu (vyplatí se to více než odlehlejší místo)
- povrch musí být rovný a zároveň vydržet váhu vířivky plné vody a lidí
Už máte vybráno? Nyní musíte položit základy. Základní prkna položte zhruba třicet centimetrů od sebe. Komín dejte o trochu dál od základů, aby nepřišel do styku s odtokem vody. Prkna dávejte tak, aby delší strana směřovala vzhůru. Základy musí být kolmo ke komínu. Spodek komínu by měl být zajištěn pod základy.
Na spodní části vířivky vytvořte otvor pro odtok vody. Spodek vířivky přidělejte k základům silikonem. Ujistěte se, že voda bude odtékat směrem z kopce. Dále se musí přidělat obvodní stěny. Zatímco budete prkna přitloukat, můžete je připevnit maskovací páskou. Prkna by měla být těsně u sebe, neměla by mezi nimi být žádná mezera.
Poté, co byla vztyčena obvodní stěna, přijdou na řadu dvě kovové obruče, které zajistí, že stěna zůstane pevně pohromadě. Části obručí zajišťujte hřebíky. Nakonec vše spojte. Buďte opatrní – dřevo má tendenci se roztahovat, a tak obruče příliš neutahujte.
Kotel, který vás zahřeje i v zimě
Nyní je řada na kotli. Práce se přesune dovnitř vířivky. Kotel je potřeba řádně přidělat. Také musíte nainstalovat poklop, pod kterým bude oheň. Udělejte to tak, aby se vám lehce odklápěl a mohli jste bez problémů přitápět. Poté přidělejte komín. Měl by být dostatečně vysoký. Vše řádně přivrtejte a přidělejte.
Postavte plůtek ze dřeva, který umístíte před kotel. Tak předejdete případným zraněním. Nyní je čas nainstalovat do vířivky lavičky. Můžete zvolit různé velikosti. Je potřeba vše řádně změřit a vyzkoušet, aby lavičky pěkně zapadali dovnitř. Musí být „přilepené“ na stěnu vany.
Už to skoro je
Nyní zbývají poslední dva kroky. Jako předposlední musíte sestavit schůdky. Ujistěte se, že jsou pevné a stabilní, určitě nestojíte o úrazy. Je lepší zvolit dřevěné, kovové mají tendenci klouzat, pokud jsou mokré. A jsme u posledního kroku – naplnění vířivky vodou. Začněte plnit obyčejnou zahradnickou hadicí. Díky teplé vodě dřevo lehce nabobtná. Nezapomeňte zkontrolovat, zda voda někudy neuniká.
Fotografie: Mark Bollman