Vejce jsou právem považována za jedno ze superjídel. Jsou vysoce výživná a obsahují spoustu důležitých prvků pro naše zdraví. Nicméně všechna si nejsou rovna.
Především je tedy potřeba vědět, jak vybrat to správné vejce. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak rozeznat taková, která jsou opravdu čerstvá, a tudíž dobrá k jídlu. Existují i recepty, na něž se hodí vejce trochu odstátá, nikoli však prošlá. A přestože pro základní posouzení není vejce potřeba rozbíjet, dnes se podíváme na jednu věc, která uvnitř hodně lidí zarazí. Protože pravý stav této potraviny poznáte, až když rozbijete skořápku.
Co to tam uvnitř plave
Někdy si totiž můžete uvnitř všimnout podivného bílého vlákna, které spojuje žloutek a bílek. Nezkušené kuchaře to často zaskočí. Kladou si pak logicky otázku, zda je to dobře, nebo špatně, že se ve vejci něco takového nachází. Buďte ale naprosto v klidu – je to známka naprosté čerstvosti. Toto vlákno je totiž zárodečná buňka a může se vyskytovat naprosto kdekoli v bílku či žloutku. Pokud tam žádné nenajdete, raději vejce nejezte.
Vodní test životní dráhy
Klasickou metodou je test potopení do vody. Staré vejce se vám po vložení do sklenice s vodou spolehlivě udrží na hladině. Když ho rozklepnete, nedrží na místě, ale rozteče se do stran. Kromě toho se bílek velmi špatně odděluje od žloutku. Zcela čerstvé vejce klesne ihned na dno, trochu starší se může na dně postavit na špičku. Mají to na svědomí vzduchové bubliny uvnitř skořápky, které se postupným stárnutím vejce zvětšují, a drží ho tak výše.
Co najdete na etiketě?
Prvotní metodou posouzení vajec jsou písmena na etiketě v obchodech. Jejich význam ovšem nepatří k běžným znalostem spotřebitelů. Vejce Extra A je nutné vytřídit do 2 dnů a mohou se prodávat jen 7 dní. Poté je nutné pásku odstranit a dál je prodávat jen jako třídu A. Nadále jde ovšem o čerstvá konzumní vejce. Vejce třídy B jsou pak směsí malých i velkých vajec. Ta mohou být konzervovaná a chladírensky skladovaná.
Jaké o nich kolují mýty?
Vejce s tmavším žloutkem jsou podle některých hlasů zdravější. Není to ale pravda, jediný efekt jiné barvy je zabarvení těsta během pečení nebo výroby těstovin. Barva totiž ukazuje, jakou měla konkrétní nosnice výživu. Čím přirozenější strava to byla, tím je barva žloutku lepší. Další nepřesností je vyzdvihování domácích vesnických vajec. Nemusí to být ale vždycky „výhra“, protože neexistuje žádná kontrola nad tím, co všechno slepice sezobaly.
Zdroj: 99easyrecipes