Zatímco naše babičky bez nich bez problémů prožily celý život, mnoho dnešních žen si bez nich úklid domácnosti nedovede představit. O čem je řeč? O vlhčených čisticích ubrouscích, které stačí jednoduše vytáhnout z obalu a utřít jimi vše, co potřebujeme.
Většinou jsou určené na různé typy povrchů, a tak jsou z hlediska úklidu velmi praktickým pomocníkem. Bohužel jejich cena v obchodech není úplně nejnižší, naštěstí existuje ale velmi jednoduchý způsob, pomocí kterého si vlhčené čisticí ubrousky můžete vyrobit sami, navíc z ingrediencí, které běžně máte doma.
Co budete potřebovat
Na výrobu vlastních vlhčených čisticích ubrousků budete potřebovat jednu velkou roli kuchyňských papírových utěrek, nejlépe bez potisku, tři sta padesát mililitrů vody, sto mililitrů alkoholu, například vysokoprocentního denaturovaného lihu, padesát mililitrů tekutého mýdla.
V případě zájmu můžete přidat také trochu octa či několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, který vašim ubrouskům dodá příjemnou vůni. Poslední věcí, kterou budete potřebovat, je plastová nádoba, do které se vejde role papírových utěrek.
Postup krok za krokem
Nejprve smíchejte v plastové nádobě všechny tekuté přísady, tedy vodu, alkohol, tekuté mýdlo a případně ocet či esenciální olej. Následně si vezměte plastovou nádobu.
V případě, že nemáte nádobu tak velkou, aby se do ní vešla celá role utěrek, není nic snazšího, než roli rozříznout na dvě poloviny a použít pouze jednu část. Poté roli vložte do plastové nádoby a rovnoměrně ji přelijte směsí vytvořenou z tekutých ingrediencí.
Následně nechte přibližně pět až deset minut odstát, odstraňte případnou přebytečnou tekutinu a na závěr vyjměte roličku tvrdého papíru uprostřed. Díky tomu budete moci jednoduše tahat vytvořené vlhčené ubrousky přímo ze středu.
Jak ubrousky používat
Takto připravené ubrousky nechte před prvním použitím asi hodinu zaschnout, aby šly lépe vytahovat. Ubrousky skladujte v dobře uzavíratelné nádobě, jinak by mohlo dojít k jejich vyschnutí. Rozmanité nádoby a dózy lze zakoupit například v drogerii či v domácích potřebách, k sehnání jsou v různých tvarech a barvách, a tak se mohou zároveň stát i zajímavým doplňkem vaší domácnosti.
Takto vyrobené ubrousky jsou navíc opravdu univerzální a multifunkční, lze je používat na všechny povrchy, jako dřevo, plast, sklo, kov a podobně, aniž byste se museli obávat, zda je ubrousky nepoškodí, a jsou rovněž mnohem ekologičtější než jejich kupované varianty. Přesto se nedoporučuje jejich splachování do toalety, vhodnější je vyhodit je do odpadkového koše.
Další varianta
Vlhčené ubrousky jsou šikovným pomocníkem nejen při úklidu, ale například také pro cestování, přebalování dětí či odličování kosmetiky. Opět není nic složitého na tom, vyrobit si i tyto ubrousky určené k použití na pokožku, podobně snadno jako ubrousky určené na úklid. Na jejich výrobu budete potřebovat roli kuchyňských papírových utěrek, vodu, trochu dětského tekutého mýdla a trochu kokosového oleje. Na půl litru vody se doporučují použít přibližně tři polévkové lžíce dětského tekutého mýdla a jednu polévkovou lžíci kokosového oleje. Následný postup je stejný jako u výše uvedených ubrousků určených k čistění nejrůznějších povrchů.
Takto vyrobené vlhčené ubrousky jsou vhodné pro miminka při přebalování, k otírání špinavých dětských ručiček na výletě či k otírání dětských úst po jídle. Dále je můžete použít namísto kosmetických odličovacích ubrousků pro odlíčení pleti, očí či osvěžení pokožky například během dlouhé cesty autem. Jejich výhodou je to, že přesně víte, co jste do nich dali, nemusíte se tedy obávat například nepříjemné alergické reakce.
Úvodní Fotografie: Sirlei Salete Lazzarotto