Vodní kámen může hravě zlikvidovat pračku za tisíce korun. Zbavit se ho přitom není nic složitého

Fotografie: Depositphotos

Věděli jste, že existuje mnoho metod a přírodních prostředků, které lze použít k odstranění vodního kamene? Vyzkoušejte následující tipy a budete ohromeni.

Časté používání pračky může někdy způsobit její poškození a nepříjemný zápach. Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit její poruchu. Jedním z hlavních viníků je vodní kámen, jenž rychle ničí součásti pračky. Chcete čisté prádlo a pračku v dobrém stavu? Čas od času ji musíte pořádně vyčistit. Pračka by přece měla být skutečně čistá, když v ní pereme prádlo. Jenže špína se často v pračce drží a teplé prostředí vytváří ideální podmínky pro množení bakterií i tvorbu vodního kamene.

Čištění pračky kuchyňskou solí

Sůl je velmi úsporný prostředek, který může být skvělým pomocníkem při domácích pracích. Absorbuje vlhkost a přirozeně snižuje tvorbu vodního kamene. Jednou za dva měsíce proveďte prázdné mytí tak, že do bubnu nasypete 1 kilogram hrubé soli. Nastavte praní při vysoké teplotě, aby se vodní kámen rozpustil. Tento domácí přípravek výrazně sníží obsah vodního kamene ve vodě.

Čištění pračky kyselinou citronovou

Kyselina citronová, která se vyrábí z citrusových plodů, je skvělou volbou pro čištění pračky a je možné ji použít různými způsoby. Lze ji aplikovat jako přírodní změkčovadlo přidáním několika polévkových lžic do přihrádky nebo zředěním trochou vody. Její hlavní vlastností je ochrana proti vodnímu kameni. Kyselina citronová je stejně vhodná pro pračky jako pro myčky nádobí. Čistí a odstraňuje vodní kámen přírodním a ekologickým způsobem.

Fotografie: Freepik

A jak postupovat? Rozpusťte 250 g přípravku v 1 litru vody. Roztok můžete nalít přímo do bubnu nebo namočit ručník a spustit prázdné praní. Perte při vysoké teplotě, aby se vodní kámen zcela rozpustil.

Čištění pračky octem

Alternativou kyseliny citronové je bílý ocet. Má odmašťovací, protivápenaté a deodorační vlastnosti. Kromě toho účinně odstraňuje nepříjemné pachy z pračky a efektivně ji dezinfikuje. Jedná se o starou babskou radu na dezinfekci pračky. Doporučujeme použít litrovou láhev bílého octa a nalít ji přímo do bubnu, nebo do nádržky na prací prostředek pračky.

Čištění pračky pomocí jedlé sody

Jedlá soda má mnoho vlastností, díky nimž je užitečná pro všechny domácí práce. Má antiseptické a deodorační vlastnosti. Není náhodou, že se tolik používá, protože je opravdu skvělá na pohlcování nepříjemných pachů, dezinfekci bot, koberců a mnoho dalšího.

Fotografie: Freepik

Jedlou sodu lze dokonce používat denně k prevenci a ochraně před vodním kamenem v pračce. Stačí dát lžičku do přihrádky na prádlo při každém praní.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]