Domácnosti šetří peníze prodloužením životnosti pračky. Buben stačí prohnat kýblem vody

Fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Aby vám pračka co nejdéle sloužila, je potřeba ji pravidelně čistit a udržovat v nejlepší kondici. Tento jednoduchý trik vám může při čištění ušetřit spoustu času i námahy.

Čištění pračky často nikoho ani nenapadne do chvíle, kdy přestane správně fungovat nebo začne vydávat nepříjemný zápach. Pravidelným čištěním pračky však můžete předejít několika nepříjemným problémům, a navíc můžete prodloužit její životnost. Aby bylo vaše prádlo po vyprání dokonale čisté a beze stop vodního kamene nebo pracího prášku, vrhněte se na její čištění. Pomocí tohoto triku bude vaše pračka během chvilky čistá jako nová.

Co budete k čištění pračky potřebovat

Pro důkladné čištění pračky vám postačí pár surovin. Nemusíte utrácet za drahé čisticí prostředky plné nebezpečných chemikálií. Ušetřete peníze i životní prostředí a vyčistěte pračku s pomocí těchto pár surovin. Připravte si vodu, kyselinu citronovou, kyselinu askorbovou a tablety do myčky na nádobí.

Vyčistěte zásobník na prací prostředky

Nejprve začněte čištěním zásobníku na prací prášek a aviváž. V tomto zásobníku se může usazovat vodní kámen, mohou se v něm držet nečistoty z pracího prášku, gelu nebo aviváže, a dokonce zde může vznikat i plíseň. Zásobník na prací prostředky z pračky opatrně vyjměte a důkladně ho vyčistěte od všech usazených nečistot. Dezinfikujte ho a následně ho usušte.

zásobník pračky
Fotografie: Freepik

Jak vyčistit zbytek pračky

Do bubnu pračky nalijte 6 litrů vody. V horké vodě pak smíchejte půl sáčku kyseliny askorbové a půl sáčku kyseliny citronové a vše rovněž přilijte do bubnu pračky. Buben zavřete a zvolte dlouhý mycí program s předpírkou, mácháním i ždímáním a teplotou na 90 °C. Následně otevřete spodní dvířka na pračce a vyjměte a vyčistěte filtr.

Jakmile máte filtr čistý a suchý, vraťte ho do pračky a přidejte do bubnu 6 tablet do myčky na nádobí. Pračku zavřete a spusťte stejný program jako předtím a nechte pračku důkladně pročistit. Nakonec pomocí houby vyčistěte buben i těsnění okolo pračky, vložte do bubnu dalších 6 tablet do myčky a naposledy spusťte stejný prací program. Vnitřek pračky bude dokonale čistý a zářivě lesklý.

Proč je důležité pračku pravidelně čistit

Usazováním vodního kamene, žmolků a dalších nečistot může dojít k ucpání odtokových filtrů. Vzniklé usazeniny se během praní mohou rozpouštět a opět znečistit oblečení. Po takto důkladném vyčištění bude vaše oblečení mnohem lépe vyprané a bude příjemně vonět. Po každém praní nezapomeňte nechat dveře pračky otevřené, aby její vnitřek mohl pořádně vyschnout.

Zdroj: Viralife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]