Vodu z vařených brambor už nikdy nevylévejte. Jde doslova o přírodní zázrak, jehož využití zná jen pár lidí

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Voda z vařených brambor je až překvapivě užitečná a nabízí mnohá využití, která by se neměla přehlížet. Dostávají se do ní totiž různé užitečné sloučeniny.

Vaříte často brambory bez slupky? Pak je zde pro vás doporučení, abyste vodu – kterou každý obvykle vylije do dřezu – nevylévali. Oprávněně se ptáte proč? Co s vodou z brambor? Odpověď je snadná a užitečná. Tuto nenápadnou složku vaření většina lidí považuje za odpadní produkt a zbytečně se tak připravuje o spoustu látek, které mohou prospět tělu i rostlinám.

Voda z vařených brambor prospívá zdraví

Brambory obsahují řadu prospěšných látek, jak zmiňuje Healthline, jež se dostávají při vaření i do vody. Jde o minerály a stopové prvky jako draslík, hořčík, vápník, zinek, mangan, fluor a fosfor, které jsou pro lidský organismus prospěšné. A také vitamíny C a B6. A především cenný škrob. Díky obsahu těchto látek je dobrým podpůrným léčebným prostředkem při některých neduzích: zmírňuje zácpu, podporuje trávení, je účinná při žaludečních vředech a zahání pálení žáhy a údajně i nepříjemný zápach z úst. Tedy nesolená voda z oloupaných brambor.

Vodu nevylévejte, přinese vám užitek

Voda, v níž jste uvařili oloupané brambory, je nasycená množstvím škrobů, které se do ní během varu uvolnily. Nikdy vás nenapadlo využít tuto vodu v kuchyni ještě dalším způsobem? Tak teď to můžete vyzkoušet a začít praktikovat. Voda z brambor může být dobrým základem pro bramborovou polévku – je už obohacená o škrob, případně sůl a kmín, který jí dá silnou chuť. Pak už jen přidáte houby, další brambory a zeleninu a uvidíte, že takto vynikající bramboračku jste ještě nejedli.

Fotografie: Depositphotos

Dalším využitím může být zahuštění jiných vařených jídel, třeba omáček nebo dušených pokrmů. Případně ji můžete využít jako vývar tam, kde obvykle používáte buď jen samotnou vodu, nebo zeleninový vývar – kupříkladu na krémovou polévku. Anebo když vaříte brambory na bramborovou kaši, ponechte část vody a mlékem či smetanou ji jenom doplňte. Náramně si tak jídlo dochutíte a dodáte – zejména dětem – zdravé přírodní škroby. Brambory jich totiž obsahují až 18 %.

Zápalkové hnojivo na rostliny působí jako živá voda. Dodá jim látky, které nenajdete ani v obchodě

Další využití vody z brambor

Voda z vařených brambor se může využít i jako hnojivo pro rostliny – tedy pokud jste ji neosolili, napsal web TastingTable. Vaříte-li brambory ve slupce, je voda z nich obohacená ještě kyselinou listovou a panthotenovou. Můžete ji zkusit jako pleťové tonikum; může pomoci i s akné.

Voda z vařených těstovin

Obdobné účinky má i voda z vařených těstovin. I v ní je spousta škrobů a dalších látek, které můžete druhotně využít stejným způsobem jako vodu z brambor. K zahuštění jídla je ještě vhodnější než voda z brambor, neboť obsahuje víc škrobů; jedná se přece jen o mouku. O dalším využití vody z vařených těstovin v domácnosti i na zahradě jsme na webu BydlímeÚtulně již také psali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*