7 věcí, díky kterým svou kuchyni přeměníte z moderní na venkovskou

Plánujete změnu vaší kuchyně a pomrkáváte po venkovském stylu, který si v poslední době zamilovalo hodně lidí? Ono se není čemu divit, protože venkovský styl působí útulně. S tímto stylem totiž do interiéru vstoupí nádech romance a vzpomínek na dětství a prázdniny u babičky.

Keramické či kovové úchytky, účelně omšelé skřínky a nespočet dekorací, které pocit útulnosti ještě násobí. Přinášíme vám pár tipů, jak si zařídit kuchyň v tónu nostalgie. Ne každý má to štěstí bydlet v domě, kde nechybí trámy a kulaté oblouky. Venkovskou atmosféru si můžete zprostředkovat i v panelákovém bytě. Jak na to? To vám hned prozradíme.

Hřejivý dotek dřeva, přírodní materiály, tkaniny, kámen i mírumilovná harmonie u vás doma. Zní to lákavě? Tak pojďme na to.

  1. Otevřené police

Určitě jste si stačili všimnout, že horní uzavřené skřínky nahrazují poslední dobou otevřené police. Vystavit na ně můžete ručně malované hrníčky, bylinky, skleničky se srdíčky či další parádu. Pokud máte klasickou kuchyňskou linku, která už není to, co bývala, pak vysaďte horní dvířka a vytvořte vzdušné a otevřené prostory. Ideální by bylo skřínky sundat úplně a nahradit je poličkami.

  1. Vaření

Má už váš sporák odslouženo a zvažujete nákup nového? Hurá. Pak si kupte kuchyňské spotřebiče, jež mají venkovský design a nezapomínejte ani na stylovou digestoř. Tyto sporáky mají speciálně tvarovaná dvířka, patinová mádla a vypadají spíš jako pec – skutečně po babičce. Přitom splňují nejmodernější funkce, takže se o nic neošidíte.

  1. Dřevo

Pro venkovský styl je typické využití dřeva. Samozřejmě, že dřevěná podlaha by stála majlant, takže klidně zvolte vinylovou v imitaci dřeva. Dřevo se může promítnout také do doplňků, jako jsou prkýnka na krájení, tácky. Budete-li měnit pracovní desku, můžete také vybrat dekor dřeva.

  1. Keramický dřez

V případě venkovské kuchyně je vhodné použít keramický dřez, díky kterému změníte vzhled kuchyně okamžitě. Ačkoliv jsou páčkové baterie praktické, pro tento případ by bylo lepší zvolit klasické starodávné kohoutky, ale to už je de facto maličkost. Dnes se i páčkové baterie nabízí ve stylu venkov.

  1. Jídelní stůl

Robustní dřevěný jídelní stůl by byl nejlepší. Ne každý má však tolik místa a peněz, protože takový stůl je docela finančně nákladný. Postačí tedy i menší stůl a podaří-li se vám sehnat nějaký starší, pak jste to úplně vyhráli. Zkuste obejít i nábytek z druhé ruky, mnohdy tam najdete učiněné skvosty a vůbec nevadí, když bude každá židle jiná.

  1. Textilie

Bytový textil hraje nejen u venkovského stylu prim. Znásobuje pocit tepla a pohody. Opět se odtáváme ke kuchyňské lince, kde horní skřínky nahrazují police a spodní dvířka stylové závěsy. Vysaďte tedy dvířka (třeba pod dřezem) a nahraďte je závěsem. Někdy můžete vidět i otevřenou spodní část linky, kde jsou vidět košíky, které slouží třeba k uložení pokliček, hrnců apod. Závěsy si opatřete také do oken. Jste-li šikovní, můžete si spíchnout i sadu – ubrus a potahy na židle. Nezapomínejte také na kouzlo koberečků.

  1. Doplňky

Tak toto je otázka vkusu a toho, zda ve vás skutečně dřímá „venkovská duše“. Patří sem květináče s bylinkami, látkové pytlíky, nástěnné hodiny, šípky v plechové dóze, mouka a jiné ingredience ve skleněných dózách, luční kvítí ve džbánku apod. Mnohé dekorace si můžete vlastně vyrobit i sami.

Obrázky: countryliving.com