Volba správných pokojových rostlin do ložnice zajistí klidný a vydatný spánek

Fotografie: Freepik

Vydatný a kvalitní spánek je důležitým předpokladem pro to, abychom ve všech sférách našeho života dobře fungovali. Rozhodně se tedy nevyplácí odpočinek podceňovat a využívat čas vyhrazený pro spaní k jiným aktivitám. Dřív nebo později vás taková lehkomyslnost dostihne, a to ne zrovna v pozitivním slova smyslu.

Jenže co dělat, když vaše tělo prostě nedokáže vypnout? Možná procházíte náročným obdobím, máte starosti a stres a vašeho hlava i po ulehnutí pořád jen šrotuje a nedovoluje vám usnout. Dříve než začnete problém řešit s lékařem, který vám předepíše prášky, zkuste svému tělu pomoci přírodně, třeba volbou vhodných pokojových květin.

Řada pokojovek je vybavena tak, že napomáhá budovat klidovou atmosféru, likviduje nahromaděný oxid uhličitý a vydává příjemnou uklidňující vůni. Které pokojovky se do ložnice hodí nejvíc?

Jasmín

Tato květina je okouzlující už jenom svým vzhledem. Má nádhernou bílou barvu a oslňující vůni. Právě tato příjemná vůně dokáže navozovat atmosféru klidu a pohody a vaše tělo pomalu přesouvá do uklidňujícího módu. Zbaví vás úzkosti a tlaku. Květinu musíte vždy umístit blízko okna, jelikož vyžaduje dost světla. Měli byste ji také dostatečně zalévat, ale dávejte pozor, aby příliš dlouho nestála ve vodě.

Levandule

Pokud má nějaká květina pověst uklidňující bylinky, pak je to jednoznačně levandule. Mnoho studií prokázalo, že tato krásná fialově kvetoucí rostlina vám může pomoci uklidnit se a relaxovat. Můžete ji využít i v sušené formě, ale živá květina samozřejmě vydává intenzivnější vůni.

Stačí pár hlubokých nádechů a hned se budete cítit uvolněněji. Tato krásná květina potřebuje k životu co nejvíce slunce. Postavte ji tedy ideálně na parapet, ale s vodou šetřete. Nemá ráda příliš vlhkou půdu.

Aloe vera

Tato rostlina sice nekvete tak krásně jako předchozí dvě a možná na pohled ani není tak atraktivní, ale co se týče čištění vzduchu, tak nemá konkurenci. Studie prokázaly, že aloe dokáže vzduch zbavit nahromaděného oxidu uhličitého, který v noci vydechujeme, a ze vzduchu vytahuje i jiné toxiny a prachové částice. Díky tomu můžeme spát zdravěji a pohodlněji. Aloe navíc vyžaduje jen minimální péči. Stačí trocha vody čas od času a bude vám prospívat a růst.

Tchýnin jazyk

Byť si tato rostlinka kvůli svému jménu nese špatnou pověst, rozhodně se vyplatí mít ji v ložnici. Přestože většina rostlin uvolňuje kyslík především ve dne, tchýnin jazyk to umí i tehdy, když vy odpočíváte. Zajišťuje vám tedy během spánku dostatečný přísun kyslíku, který je k regeneraci těla nezbytný. Tato rostlina je navíc zcela nenáročná. Nepotřebuje velké množstvím světla a je třeba ji zalévat zhruba jednou za dva týdny. Pro ty, kteří nemají zrovna zahradnické vědomosti, je to tedy ideální společník.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]