Voňavé ručníky by chtěl mít po vyprání úplně každý. Jenomže ne vždy se to podaří. Na vině může být zapáchající pračka, ale i špatný postup při praní.
Pro dosažení voňavých ručníků přírodní cestou je důležité zaměřit se hned na několik aspektů péče o textilie. Nejprve je důležité zjistit důvod, proč vaše ručníky – a případně jiné prádlo – po vyjmutí z pračky zapáchají. Jednou z hlavních příčin může být přímo zápach pračky, uvádí web RecettesPlat.
Proč pračka a prádlo zapáchá
Nepříjemný zápach z pračky je častým problémem, který může být způsoben několika faktory. Hlavním viníkem jsou obvykle bakterie a plísně, které se množí v teplém a vlhkém prostředí pračky. A to především na těžko dostupných místech, jako jsou gumová těsnění, zásobníky na prací prášek a aviváž. Anebo v útrobách a hadicích pračky. Tyto mikroorganismy nacházejí živnou půdu na usazeninách z pracích prostředků, na zachycených nečistotách, prachu a vláknech z prádla. A tohle všechno může vést k nepříjemnému zápachu.
Dalším důvodem může být nedostatečné větrání v koupelně – to totiž zabraňuje pračce dobře vyschnout a vyvětrat po praní. Existuje však prevence i řešení tohoto problému. Snažte se v koupelně udržovat nízkou vlhkost. Není to samozřejmě snadné, vždyť koupelna je vlastně nejvlhčí místností v bytě. Instalujte tam tedy ventilátor, nechávejte otevřené dveře, občas udělejte celkový průvan v bytě.
Někdo vlhké špinavé prádlo – místo do koše – odkládá rovnou do pračky a tam už je původ bakterií. Takže třeba špinavé utěrky nechte nejprve uschnout a pak teprve je skladujte v pračce. Ani do koše na prádlo neházejte prádlo zavlhlé nebo mokré. Tam také není vlhkost žádoucí. Podporuje vznik mikroorganismů, zejména plísní, a ty se pak přenesou na ostatní textil a také do pračky, píše web RealSimple.
Kvůli této chybě používá 9 z 10 Čechů prací kapsle zcela neefektivně. Toto je jediný správný postup
Nepřehánějte to s pracími prostředky
Druhým důvodem zápachu zejména ručníků a dalšího objemnějšího prádla je používání nadbytku pracích prostředků. Jejich zbytky se mohou hromadit na různých místech v pračce a pak přispívají k tvoření slizu, na němž se bakteriím náramně daří. Občas nezaškodí nastavit delší prací program, do pračky nalít půl až lahev octa a prát jen tak naprázdno bez textilu. Stejně tak můžete nasypat do přihrádky na prášek hrnek sody a do zásobníku na aviváž ocet. A pustit pračku naprázdno.
Také je dobré čas od času tyto zásobníky důkladně vyčistit. Aby hygiena pračky fungovala, je třeba provádět údržbu pravidelně. Zajistíte si tak čistší prádlo i delší životnost spotřebiče. Pokud se problém se zápachem opakuje i po důkladném vyčištění pračky, bude asi na místě, abyste kontaktovali odborný servis. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak prát staré ručníky, aby se jim vrátila hebkost.
Jak si zajistit voňavé ručníky přírodní cestou
- Perte ručníky a osušky samostatně, nikoliv s dalším prádlem.
- Neházejte do špíny mokré ručníky, pokud je nemíníte v co nejbližší době vyprat; budete-li prát za dva až tři dny, ručníky už tehdy budou zapáchat, neboť se na nich začaly vytvářet bakterie a další mikroorganismy, kterým vlhkost svědčí; pak je možné, že ani prací přípravek si s tím neporadí.
- Aviváž i prášek se z huňatých froté ručníků někdy špatně vymáchají; i to může způsobovat zápach; místo aviváže použijte ocet nebo jedlou sodu.
- Nechte ručníky pořádně doschnout, a to jak na šňůře, tak i v sušičce; pokud vám nezapáchaly z pračky, zápach se dostaví, až vlhký textil poskládáte a uložíte!
- Ručníky, které používaly nemocné osoby, perte na vysokou teplotu; vlažná voda nezahubí bakterie, naopak se vám ještě roznesou po pračce; anebo přidejte do máchání vhodný dezinfekční prostředek.
- Ručníky můžete přímo v pračce provonět citronem: zřeďte ½ šálku šťávy z citronu vodou a nalijte do přihrádky pro aviváž.
- Vhodný je i esenciální olej podle vašeho výběru: do zásobníku na aviváž nalijte vodu, přidejte lžíci soli a 5–10 kapek olejíčku; nejlepší je buď tea tree oil, který má kromě vůně dezinfekční i protiplísňové vlastnosti, anebo levandule.
- Marseillské mýdlo dokáže prádlo jak vyprat, tak je i skvělou alternativou k aviváži; tekuté mýdlo nalijte rovnou na buben a nastavte běžný prací program; anebo je rozředěné s vodou dejte do zásobníku na aviváž; prádlo bude hebké s jemnou vůní.
Napište komentář