Vůně milovaného partnera či partnerky pomáhá s lepším spánkem

Být v dlouhodobém vztahu má mnoho výhod, a zdá se, že jednou z nich je i vůně vašeho milovaného partnera, neboť může být klíčem ke klidnému spánku. Být v kvalitním (tedy bezproblémovém) a dlouhodobém vztahu má blahodárný vliv na duševní zdraví.

Podle výzkumu z University of British Columbia vám vůně vašeho partnera pomůže lépe spát. Podle této jedinečné studie má váš partner pozitivní dopad na vaše zdraví. Nepotřebujete však mít svého partnera pro klidný spánek neustále u sebe, vystačí jeho vůně.

Spánek s tričkem partnera…

Možná už jste někdy slyšeli (nebo to dokonce sami učinili), že lze spát v době nepřítomnosti svého partnera, třeba s jeho tričkem. Nebo si vyměnit svůj polštář za jeho. To, co člověk potřebuje pro duševní klid a lepší spánek, je vůně milovaného partnera.

Výzkum probíhal na celkem 155 účastnicích (muži i ženy). Při výzkumu byly použity dvě totožná trička. Jedno, které nosila buď cizí osoba nebo bylo úplně čisté a druhé, které měl za úkol nosit parter účastníka testu. Jednu noc tento účastník/účastnice spal s jedním tričkem a druhou noc s tričkem, jež obsahovalo vůni partnera.

Vědci zkoumali spánek účastníků pomocí přístrojů. Jak hloubku, délku spánku, tak celkovou kvalitu. Jak moc se během noci hemžili i to, jak se ráno cítili ihned po probuzení. Účastníci uvedli, že se cítili lépe odpočatí, když věřili, že spí s vůní svého partnera. Navíc, bez ohledu na jejich přesvědčení o expozici vůně, data z přístrojů naznačovala, že objektivní spánek se zlepšil, když účastníci byli skutečně vystaveni vůni svého partnera.

Fyzická přítomnost je jednoznačně nejlepší…

Fyzická přítomnost partnera je však úplně nejlepší. Vědci dodali: fyzická přítomnost dlouhodobého milovaného partnera je spojena s pozitivními zdravotními výsledky, jako je pocit bezpečí, klidu a relaxace, což vede ještě k lepšímu spánku a celkové fyzické i psychické pohodě.

Fotografie: Klubwanite, Insider