Chladivo v tepelných čerpadlech nemusí být ekologické. Bohužel jsou taková zařízení v mnoha našich domácnostech nainstalována.
Evropská unie usiluje o to, aby odklon od fosilních paliv byl rok od roku stále výraznější. U nás už – od letošního září – není možné provozovat kotle na tuhá paliva, které mají emisní třídu nižší než III. Během následujících pěti let bude zřejmě situace taková, že na trh bude možné uvádět pouze ohřívače pro vytápění vnitřních prostor se sezonní účinností minimálně 115 %. Půjde o hybridní zařízení, která budou kombinovat různé zdroje energie.
Zpřísňování stanovených regulací
Jen tak bude možné efektivně minimalizovat spotřebu energie, o niž – kromě ekologických dopadů – Evropské unii jde. Pozastavme se kupříkladu u tepelných čerpadel. Ze všech zdrojů tepla se z hlediska dlouhodobé udržitelnosti provozu totiž jeví jako nejlepší. Evropská směrnice stanovuje, že na trh budou v budoucnu uváděna tepelná čerpadla s energetickou třídou A++ a vyšší. To odpovídá sezonní účinnosti vyšší než 125 %.
Znamená to, že tato zařízení dokáží ze 100 kWh energie, uložené v palivu pro elektrárny, vyrobit v rodinném domě 125 kWh tepla, jak uvádí web StiebelEltron. Vývoj uvedených hybridních systémů je tedy odezvou na rostoucí požadavky EU na úsporný a ekologický provoz vytápěcích systémů.
Nalijte to na radiátor a šetřete tisíce korun za vytápění domácnosti. Budete tak topit efektivněji
Ne všechna chladiva jsou ekologická
Tepelná čerpadla si nechala v posledních letech instalovat celá řada domácností. Často v dobré víře, že mají jeden z nejekologičtějších topných systémů a že mají na mnoho let vystaráno. Zakopaný pes je ovšem v tom, že ne všechna chladiva, která se v TČ používají, mají příznivý dopad na životní prostředí (chladivo se v tepelném čerpadle stará o přenos tepla z okolního prostředí – země, voda, vzduch – do otopné vody).
Řeč je hlavně o chladivech R410 a R32, která mají vysoký potenciál globálního oteplování (GWP – Global Warming Potencial). Výzkum i průmysl se zaměřují na hledání takových chladiv, jež by měla nízké GWP, a tudíž byla šetrnější k životnímu prostředí. A zdá se, že alternativou může být chladivo R454B, které vykazuje nízkou celkovou emisi skleníkových plynů. Nízké GWP a jen minimální potenciál k poškozování ozonové vrstvy mají i přírodní chladiva. Například oxid uhličitý R744, amoniak R717 nebo propan R290.
Při výběru tepelného čerpadla se ptejte na chladivo
Průmysl se musí přizpůsobovat stále přísnějším ekologickým regulacím. Takže aby se používání tepelných čerpadel vydalo cestou udržitelnosti a minimalizovaly se negativní dopady na planetu, bude nutný příklon k uvedeným alternativám. Například společnost Acond na svém webu uvádí, že v jejich tepelných čerpadlech se ekologicky šetrné přírodní chladivo R290 používá.
Zde tedy vidíte, jak je typ chladiva, které se použije s tepelným čerpadlem, důležitý. Pokud tedy ještě tepelné čerpadlo nemáte, ale chystáte se k jeho instalaci, nezapomeňte se na chladivo zaměřit. Protože chladivo, které je škodlivé pro životní prostředí, bude v následujících letech s největší pravděpodobností zakázáno. A řešením by právě měly být výše zmíněné hybridní zdroje tepla: elektrické i plynové kotle s tepelným čerpadlem v jediné kompaktní sestavě.
Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali, jak postupovat při výběru tepelného čerpadla, neboť při neznalosti to s sebou může nést i určitá rizika.
Napište komentář