Pořízení tepelného čerpadla s sebou nese i rizika. Může být i poddimenzované a neservisovatelné

Fotografie: Piisamson / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Obliba tepelných čerpadel roste. Jejich výběr by však měl být velmi pečlivý, aby zákazník očekávající úsporu energie nepocítil pravý opak.

Jak informoval EkonomickýDeník, mezi lidmi roste zájem o tepelná čerpadla, na jejichž pořízení je možné v rámci programu Zelená úsporám získat státní dotaci. Výběr čerpadla by se však neměl podceňovat a měla by mu předcházet důkladná analýza současného stavu. Ne vždy se vyplatí na jeho pořízení šetřit. Může se stát, že místo úspory finančních prostředků se stane přesný opak a za spotřebovanou energii zaplatíte ještě více. Jaká jsou hlavní úskalí, která byste měli při pořizování čerpadla zvažovat?

Tepelné čerpadlo je poddimenzované

Vždy je třeba pečlivě zvážit tepelné potřeby daného objektu. Pokud bude čerpadlo poddimenzované vzhledem k vaší spotřebě, pak bude jednak hlučné, jednak méně úsporné. Problémem však je i předimenzované tepelné čerpadlo. Vodu nahřeje příliš rychle a bude docházet k jeho častému spínání. To negativně ovlivní jeho životnost. Rozhodně se tak vyplatí spolupracovat s firmou, jež má v nabídce škálu výkonových verzí čerpadel.

Neservisovatelné čerpadlo s neznámými komponenty

„Když koupí zákazník stroj, ve kterém se nevyzná ani montážní firma, je to problém. Podcenit klíčové součásti čerpadla se nevyplatí, a to kvůli účinnosti, spolehlivosti, ale i hlučnosti,“ řekl odborník David Liška pro web TZBInfo. Pořídit levné čerpadlo od dovozce, jenž o něm sám příliš neví, se vám tak v budoucnu nemusí vyplatit. Vždy si ověřte, že existují české firmy, které jsou schopné dodat náhradní díly a dané čerpadlo i servisovat.

tepelné čerpadlo
Fotografie: Freepik

Stát nabízí dotace na fotovoltaiku. Až 200 000 Kč lze získat do 15. února 2024

Instalace čerpadla pak není jen o samotném přístroji. Firma by měla být schopná navrhnout čerpadlo přesně na míru potřebám vašeho domu. Do hry tu vstupují například tepelné ztráty. Jiné čerpadlo tak bude ve starém domě a jiné u novostavby. Například akumulační jednotka může být pro někoho vhodným řešením, pro dalšího půjde o zbytečné náklady navíc.

Energetický štítek v praxi nemusí odpovídat

Pozor by si zákazníci měli dávat i na energetické štítky u tepelných čerpadel. Uvedená energetická třída je totiž navázaná na výkon. Jsou-li tepelné ztráty domu výrazně vyšší než uvedený výkon čerpadla, bude čerpadlo mnohem méně úsporné i více hlučné. Při výběru tepelného čerpadla se tak rozhodně vyplatí spolupracovat s renomovanou firmou.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]