Výběr záclon nepodceňujte a vyhněte se chybám, které dělá většina lidí

Čeká vás výběr záclon a vy přesně nevíte, jak na to? Není to věc, kterou děláme denně, a tak můžeme udělat řadu chyb. Pokud se jich chcete vyvarovat, čtěte dále. Ukážeme vám, jaké chyby to jsou a proč jsou některé věci tak špatné, aniž byste to na začátku vůbec tušili.

Špatná barva

První velkou chybou při výběru záclon je špatné barva. Výběr záclon lidé podřizují tomu, jaká barva se jim líbí, ale už se nedívají na to, zda se bude hodit do jejich interiéru. Základem by měl být odstín, který se bude do vašeho domu nebo bytu hodit. Důležitá je jak barva, tak i teplota barev, ale třeba i to, jak bude záclona vypadat během dne a jak bude vypadat večer, když se zešeří.

Hustota materiálu

Další krok, který učinit, je sledování hustoty materiálu, který záclona má. Důležité je myslet na to, že výběr záclon není spojený jenom s estetikou, ale i s tím, že by měly sloužit svému účelu. Ten je takový, že by záclony měly nabídnout určité soukromí, stejně jako by měly nabídnout třeba i zastínění. Podle toho volte správnou hustotu. Jinak tomu bude ve vašem obývacím pokoji a jinak v ložnici, kde je přítmí žádoucím jevem.

Nesoulad s interiérem

Nejenom, že by měla s interiérem ladit barva, ale měl by ladit i celkový styl záclon. Je třeba si ujasnit, jaký styl váš interiér má. Zda je moderní, starší, retro, nebo třeba skandinávský, či jde o provensálský styl. Od toho by se měl odvíjet i výběr záclon. Tedy jejich stylu. Při výběru si ji představte u vás doma a posuďte, zda se tam hodí, nebo zda se tam nehodí ani trochu. Soulad však nemusí být nutně jenom designovým, ale nemusí odpovídat ani účelu.

Špatná délka

Když máte výběr záclon téměř za sebou, můžete udělat další velkou chybu. Zvolíte špatnou délku. Pokud je delší, je to ještě dobré, jelikož je prostor pro opravu. Naopak kratší záclonu neprodloužíte. Optimální je buď délka 1 cm nad parapetem, nebo délka 1 cm nad podlahou, nebo délka 15 centimetrů pod parapetem. To jsou varianty, které budou vypadat skvěle.

Mnoho zdobení

Záclona samozřejmě patří i mezi designové prvky. Proto je vhodné nebát se vzorů a motivů. Pamatujte však na to, že všeho moc škodí a v jednoduchosti je krása. Tou chybou, kterou můžete udělat je následně to, že ve snaze být originální bude záclona velmi ošklivá. Na vině jste jak vy, tak samozřejmě i designéři.

Nekvalitní materiál

I toto je chyba, na kterou je třeba myslet, když vás čeká výběr záclon. Dbát nutně na tu nejnižší cenu není vždy ideální. Obvykle je spojena s nekvalitou materiálu. To se podepíše na špatných vlastnostech, vzhledu, ale i na životnosti vaší záclony.

Špatný materiál

U materiálu ještě zůstaneme, jelikož i ten má roli. Tedy konkrétně typ materiálu, který jde ruku v ruce jak s kvalitou, tak samozřejmě i se vzhledem a také s tím, jak záclona plní svou funkci, nebo zda se vám do interiéru hodí.