Hlavní chyby, kvůli kterým váš domov nepůsobí harmonicky

Všichni toužíme po tom, aby náš domov, tedy náš dům či byt byl útulný, harmonický a měl atmosféru toho pravého domova. Bohužel naši snahu o vytvoření takovéhoto domova často kazí několik na první pohled možná malých chyb, kterých se v našich interiérech dopouštíme. Ty ale mají na výsledný dojem velký vliv. Které chyby máme na mysli?

Umístění malého koberce doprostřed velké místnosti

S touto chybou se nejčastěji setkáváme v obývacích pokojích, kdy zcela nevhodně do jejich středu umístíme malý, často ještě ke všemu kulatý koberec, který se na pozadí velké místnosti zcela ztrácí. Designéři nazývají tuto techniku ​​efektem poštovní známky. Pokud se přeci jen rozhodnete doprostřed místnosti koberec umístit, mějte na paměti, že v případě obývacího pokoje by měl být koberec širší než pohovka a pokrýt celou odpočinkovou část. Pokud si chcete v ložnici položit na koberec postel, ujistěte se, že šířka koberce je o několik centimetrů větší než šířka postele.

Příliš monochromatický interiér

Mnoho lidí se ve snaze o to, aby jejich interiér působil elegantně a moderně, přiklání k tomu, mít veškeré doplňky v místnosti ve stejné barvě, tedy nábytek, pohovku, závěsy, koberec a podobně. Pokud o takovémto stylu uvažujete, dejte si pozor na šedou barvu, která může působit poněkud neosobně a ponuře. Také věnujte dostatečnou pozornost výběru nábytku, doporučuje se spíše nábytek designový než standardní.

Tapety či záclony s nevhodnými velkými vzory

Pokud toužíte po tom oživit váš interiér tapetami s velkým vzorem, rozhodně se nedoporučuje je umístit na všechny čtyři stěny místnosti. Vhodné je vybrat pro ně jen jednu, maximálně dvě stěny, kde pak tapety mohou působit jaké zajímavé zpestření. Ostatní stěny nechte bílé. Pozor si dejte také na vzory, které vyberete, v našem prostředí jsou například ne zcela vhodné vzory s tropickými motivy. V neposlední řadě mějte na paměti, že velké vzory se příliš nehodí do malých místností, neboť je mohou opticky ještě zmenšit.

Krátké a asymetrické záclony a závěsy

Záclony a závěsy mohou být velmi zajímavou dekorací, která místnosti dodá kouzlo. Je ale důležité zvolit nejen jejich vhodnou barvu a vzor, ale také délku. Příliš dlouhé záclony působí neesteticky a vzhledem k tomu, že se dotýkají podlahy, se častěji špiní, příliš krátké záclony zase kazí celkový vzhled okna jako celku a mohou působit i mírně chaoticky. Nejvhodnější proto je zvolit délku o deset až patnáct centimetrů přesahující váš okenní parapet.

Fotografie: Novate