Vybledlé oblečení nepatří do koše. Pomocí obyčejné kávy mu lze vrátit dřívější svěžest

Fotografie: Yakushev.dim/ Creative Commons / Attribution 4.0

Černá barva nejspíše nikdy nevyjde z módy a nějaký tmavý kousek má v šatníku téměř každý. Černá je však nejvíce náchylná na blednutí, avšak to lze jednoduše vyřešit.

Možná tomu nebudete věřit, ale obyčejná černá káva dokáže vrátit zašlou barvu vašemu tmavému oblečení. S minimálními náklady můžete dát opět zelenou všem vybledlým kouskům ve vašem šatníku. Postup je tak jednoduchý, že ho můžete jít vyzkoušet klidně hned. Jak tedy kávu použít, abyste se mohli znova radovat z oživlých tmavých barev?

Metoda je vhodná k barvení všech typů látek

Ve videu se můžete podívat na podrobný postup. Jednoduše nalijete černou kávu k prádlu a společně vyperete. Zní to sice nevěrohodně, ale výsledky jsou ohromující. Vyberte všechny vybledlé tmavé kousky, které byste chtěli znovu oživit. Důležité je, abyste do pračky dali jen hodně tmavé nebo černé oblečení. Na oblečení nesmí být žádné světlé barvy ani žádné větší světlé nášivky.

Obarvit můžete všechny druhy oblečení, trička, kalhoty, košile, ponožky, legíny i svetry. Vložte tedy všechno prádlo do pračky a přilijte k němu jeden až dva větší hrnky silné černé kávy. Může být rozpustná. Pokud použijete tureckou, musíte ji přecedit, abyste odstranili kávovou sedlinu. Kávu lijte přímo do bubnu k prádlu, nikoliv do nádržky na prací prášek.

Kávového odéru se bát nemusíte

K prádlu už nic nepřidávejte, pere se pouze s kávou, bez pracího prášku nebo aviváže. Složky v nich obsažené by totiž mohly narušit barvicí proces. Pračku zavřete a můžete spustit prací program. Vyberte ten, který je na jemné prádlo, a zvolte také nízkou teplotu. K obarvení prádla plně postačí teplota 20 °C.

Fotografie: Freepik

Po doběhnutí programu otevřete pračku a můžete hned vidět, že prádlo získalo mnohem sytější barvu, vypadá svěžeji a působí téměř jako nové. Nemusíte se bát ani kávového zápachu. Prádlo voní zcela neutrálně a kávový odér při praní z prádla zcela vymizí. Pokud se už s nějakým kouskem v šatníku loučíte, nejdříve si na něm vyzkoušejte tuto metodu barvení.

Uvidíte, že oblečení ožije a tuto metodu, která navrátí tmavému prádlu barvu, si oblíbíte. Navíc je to tak jednoduché, že na tom snad nejde nic pokazit. Přesto se na podrobný postup určitě podívejte i ve videu níže. Dávkování kávy volte podle množství prádla. Jestliže barvíte jen jednu věc, jeden šálek bohatě postačí. Při plnější pračce dávejte šálky alespoň 2.

Zdroj: Airows, Smart Fox

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]