Barvení vajíček bez umělých barviv. Stačí použít vhodnou zeleninu

Velikonoce jsou již za dveřmi a jedním z klasických zvyků je barvení vajíček. Existuje velké množství nejrůznějších technik a způsobů, jak vajíčka ozdobit. Zdobení navíc může být skvělou možností, jak strávit příjemné odpoledne se svými dětmi. My vám dnes přinášíme několik velmi jednoduchých a moderních způsobů, jak tyto symboly jara můžete ozdobit.

Umělá versus přírodní barviva

Obchody jsou před Velikonocemi plné nejrůznějších barev, které k barvení vajíček můžete použít. Problémem je, že se často jedná o barviva, která jsou plná nejrůznější chemie, a někteří lidé se tak obávají, že jejich používání na vajíčka, které poté hodláme konzumovat, není úplně dobrý nápad. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak nabarvit vajíčka přírodní cestou. Velmi moderní jsou poslední dobou vajíčka nabarvená namodro. Této barvy lze velmi jednoduchým způsobem docílit pomocí červeného zelí.

Modrá vajíčka pomocí červeného zelí

K barvení budete potřebovat jednu hlávku červeného zelí, čtyři polévkové lžíce octa a půl litru vody. Zelí nejprve nakrájejte na malé kousky, které následně vložte do hrnce a zalijte vodou. Poté zelí přiveďte k varu a vařte přibližně po dobu čtyřiceti pěti minut. Následně nechte vývar zcela zchladnout a přes sítko přelijte vývar do skleněné misky. Do této misky s fialovým vývarem ze zelí následně přidejte čtyři lžíce octa a směs důkladně promíchejte.

Dalším krokem je vložení vajíček do misky tak, aby byla celá ponořená. Nechte působit alespoň po dobu dvou hodin. Po uplynutí této doby vajíčka z vývaru vyjměte a položte na papírový ubrousek, kde je nechte oschnout. Čím déle vajíčka v barvě necháte, tím tmavší modré barvy docílíte. Pokud toužíte po celé paletě různě modrých vajíček, vyndávejte je z barvy postupně v rozmezí dvou až šesti hodin.

Další přírodní způsoby barvení vajíček

Pokud toužíte i po dalších barvách, není to žádný problém. Dáváte-li přednost červeným vajíčkům, použijte červenou řepu, zelené barvy jednoduše docílíte použitím špenátu či kopřiv, žlutou získáte díky kurkumě a hnědou barvu klasicky za pomoci cibule.

Zdobení pomocí papírových ubrousků

Dalším způsobem, jak mít nevšedně nabarvená vajíčka bez použití umělých barev, je za pomocí papírových ubrousků. Na tuto metodu zdobení vajíček budete potřebovat pouze papírové ubrousky s jarním či nějakým vaším oblíbeným motivem a vaječné bílky.

Začněte tím, že z ubrousku nejprve opatrně odstraňte jeho spodní vrstvu či vrstvy, aby vám zůstala jen jedna vrstva s oním motivem, který chcete na vajíčko použít, a tu rozstřihněte na čtvrtiny. Do každé čtvrtiny pak jednoduše obalte jedno vajíčko a ubrousek k vajíčku přichyťte tak, že na ubrousek s vajíčkem štětcem nanesete vaječný bílek. Ubrousek na vajíčku co nejvíce uhlaďte a jeho přečnívající části odstřihněte.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]