Kliky u dveří se každý den dotkne spousta rukou. Je tedy vhodné ji čistit citronem nebo octem

Fotografie: Mhassanu5050 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Při běžném rutinním úklidu jsou kliky na dveřích často přehlíženy, přestože se jich denně dotýká spousta rukou. Takto můžete kliky snadno vyčistit a dezinfikovat. 

K úklidu domácnosti nemusíte nutně používat speciální čisticí prostředky plné nebezpečné chemie. Abyste svou domácnost zbavili usazených nečistot i bakterií, můžete k tomu použít suroviny ze své kuchyně. Takto můžete kliky dveří, ale i skříněk snadno vyčistit a dezinfikovat. Za pár chvil bude vaše domácnost opět dokonale čistá a bez škodlivých mikrobů a bakterií.

Jak účinně vyčistit kliky od dveří

Několikrát denně projdou dveřní kliky spoustou rukou, které mohou přenášet bakterie a další nečistoty. Abyste kliky ve své domácnosti účinně vyčistili a vydezinfikovali, můžete vyzkoušet jeden z těchto triků. Bez větší námahy a nepříjemného drhnutí budou jako nové.

Vyčistěte kliky bílým octem

Pomocí octa si můžete vyrobit vlastní univerzální čisticí přípravek, kterým můžete ošetřit a dezinfikovat téměř všechny povrchy. Stačí vám prázdná láhev s rozprašovačem, do níž nalijete 2 hrnky octa a nakapete pár kapek libovolného esenciálního oleje. K překrytí octového zápachu se skvěle hodí olej s vůní čajovníku, eukalyptu nebo citronu. Všechny tyto ingredience v láhvi smíchejte a nastříkejte na kliky. Hadříkem z mikrovlákna pak kliky vyleštěte a máte hotovo.

Mytí klik citronovou šťávou a mýdlem

Pokud neradi pracujete s octem a jeho vůně je vám velmi nepříjemná, můžete kliky snadno a účinně vyčistit pomocí citronové šťávy a tekutého mýdla. Tyto dvě ingredience jsou opravdu odolné proti plísním a bakteriím a jejich kombinace je téměř nepřekonatelná. V misce smíchejte 2 lžíce tekutého mýdla a 2 lžíce citronové šťávy a přilijte trochu teplé nebo horké vody. Směs pořádně promíchejte a nakonec pomocí rozprašovače naneste na kliky. Hadříkem setřete a kliky máte opět dokonale čisté.

ruka kape olej na kliku
Fotografie: Freepik

Použijte k čištění jedlou sodu a esenciální oleje

Spojení těchto dvou složek je pro bakterie naprosto smrtelné. V nádobě s rozprašovačem smíchejte 2 polévkové lžíce jedlé sody, 8 kapek esenciálního oleje z čajovníku, polévkovou lžíci pracího gelu a hrnek teplé vody. V nádobě tuto směs důkladně promíchejte a nastříkejte na kliky. Směs nechte působit a nijak nestírejte. Za pár chvil budou vaše kliky v celé domácnosti dokonale čisté a bez jediné bakterie.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]