Koupelna je často jakousi oázou klidu v našem bytě či domě – tedy pokud se zrovna nekoná úklid koupelny, která spíše obtěžuje. Ráno se v ní připravujeme na náročný den, který zde večer rovněž zakončujeme. Všichni tak toužíme po tom, aby naše koupelna byla čistá a příjemná. To ale není tak snadné, koupelna je totiž místem, které je velmi náchylné ke znečištění, někdy dokonce i ke vzniku plísní.
Zároveň se v koupelně nachází mnoho věcí z různých materiálů, přičemž téměř každý vyžaduje trochu jinou péči. Dnes vám proto přinášíme několik rad a tipů, jak koupelnu čistit tak, abyste se v ní cítili vždy dobře.
Dodržujte správný směr
Jedním ze základních pravidel, které se vyplácí dodržovat nejen při čištění koupelny, ale i ostatních místností, je postupovat vždy odshora dolů. Vyhnete se tak nebezpečí, že si již vyčištěnou část koupelny znovu znečistíte špínou z horních částí. Postupujte tedy od horních polic, zrcadel a světel přes obklady, umyvadlo a vanu až po podlahu.
Před mytím utřete prach
I když je ve většině dalších místností utření prachu samozřejmostí, v koupelně to tak bohužel často nebývá. Je ale vždy vhodné před použitím mokrého hadru s čisticím prostředkem, police a veškeré vodorovné plochy v koupelně oprášit. Vyhnete se tak pozdějšímu čistění ulpěného mokrého prachu. Po omytí povrchů nezapomeňte na jejich vyleštění suchým hadrem nebo papírovými utěrkami. Jedině tak se nemusíte obávat, že se na nich neobjeví zaschlé kapky vody.
Čistěte a desinfikujte nejen toaletu, ale i její okolí
Mnoho lidí dělá tu chybu, že veškerou svou péči věnuje pouze vnitřku a vnějšku toalety. Na stěny a podlahu v jejím okolí ale zapomíná. To je ale jedna z velmi zásadních chyb, neboť při splachování dochází k tomu, že nečistoty a bakterie se dostávají i do okolí toalety, nejčastěji právě na obklady či podlahu. Z tohoto důvodu je tak nutné jejich pravidelné čistění.
Pozor na vodní kámen
Především sprcha je velmi náchylná na zanesení vodním kamenem. Věnujte tak čas od času pozornost i vyčistění sprchové hlavice a odstranění vodního kamene, který v ní vzniká. Stačí vám k tomu obyčejný ocet. Stejnou péči věnujte i bateriím a také stěnám sprchového koutu. Uvidíte, že budete mile překvapeni.
Jedlá soda a ocet
Oba tyto prostředky patří k velmi oblíbeným univerzálním čisticím prostředkům, které zcela jistě využijete i při čistění koupelny. Mnohem lepší než jejich kombinace je ale používat je při čistění samostatně. Například umyvadlo nejprve vyčistěte za pomoci jedlé sody od usazených nečistot a teprve následně vydesinfikujte octem.
Měně je někdy více
Úklid v koupelně si můžete poměrně velmi usnadnit také tím, že na policích či v okolí umyvadla a vany budete mít pouze minimum předmětů, které opravdu každodenně používáte. Vše ostatní je vhodnější uskladnit do skříněk či šuplíků. Vaše koupelna bude na první pohled působit mnohem prostornějším a elegantnějším dojmem a vy se při úklidu vyhnete odprašování všech možných lahviček a krabiček.
Fotografie: Rikki Snyder