Jednoduché a laciné řešení jak efektivně vybělit zašedlé oblečení. Už žádné drahé bělící prostředky z obchodu

Fotografie: Freepik

Každý máme oblíbené kousky oblečení, které chceme nosit pořád dokola. Věčným nošením a také častým praním se ale mohou tkaniny potrhat nebo jinak znehodnotit.

Bílému oblečení můžete prodloužit životnost, pokud se o něj budete správně starat. K ochraně bílé barvy bude stačit jen několik přísad, které můžete najít u sebe doma. Díky takovým zabráníte šedivění oblečení a tvorbě žlutých skvrn. Jaké jsou nejpopulárnější a hlavně nejúčinnější způsoby praní bílého prádla?

Fotografie: Freepik

Na odstranění odolných skvrn použijte citronovou šťávu

Nalijte dva litry vody do velkého hrnce a přiveďte k varu. Poté ze tří citronů vymačkejte šťávu a do horké vody přidejte lžíci soli. Přidejte šťávu z citronů a ¼ hrnku pracího prášku. Oblečení namočte do směsi asi na 40 minut a poté ho 2-3x přemáchněte v čisté vodě. Nechte volně uschnout. Tato metoda vás zbaví skvrn od potu v podpaží a také na límci.

Na bílé košile můžete použít lžíci prášku do pečiva. Stačí malá lžička přímo na skvrnu, poté jí ještě potřete polovinou citronu. Nechte 15 minut působit a poté opláchněte teplou vodou. Tato metoda je velmi účinná při bělení bílého oblečení. Z prášku do pečiva a citronové šťávy můžete udělat také pastu a tou poté natřít skvrny.

Citron je výborným čisticím prostředkem na oblečení, protože nepoškozuje látku. Můžete ho vložit do misky společně s převařenou vodou a do té vložit špinavé oblečení. Nechte 40 minut působit a poté vyperte, jak jste zvyklí.

Fotografie: Freepik

Na jemné oblečení zkuste další přísady

¼ hrnku pracího prostředku smíchejte s ¼ hrnku peroxidu vodíku a směs nalijte do 2 litrů teplé vody. Namočte oblečení do směsi asi na 30 minut a opláchněte. Záleží na druhu tkaniny, podle kterého vybírejte správný prací prostředek. Tato směs se hodí na praní vlněných oděvů a jiných jemných tkanin.

Použít můžete také amoniak. Smíchejte 4 kapky s ¼ hrnku peroxidu vodíku, nalijte do vody a namočte do ní oblečení. Po deseti minutách opláchněte. Tato směs je mnohem silnější než ostatní, proto raději používejte rukavice. Vyrobit si můžete svou vlastní aviváž. Oblečení namočte do litru vody a ½ hrnku octa. Pokud se chcete zbavit skvrn od potu, nalijte přímo na ně ocet a potřete je mýdlem. Ocet působí jak přírodní změkčovadlo.

Pokud nevíte, jak kvalitně vyprat ložní prádlo, můžete ho dát do kbelíku s kyselým mlékem a nechat ho tam 1-2 hodiny. Poté ho vyperte jak obvykle. V případě potřeby můžete namáčení opakovat. Tato metoda vám prodlouží životnost ložního prádla, ale také díky ní budete mít jemnou pokožku.

Jestli nejste příznivcem domácích prostředky na praní a odstraňování skvrn, můžete si samozřejmě zakoupit speciální prací a čisticí prostředky, které jsou určený právě na druh látky, kterou se chystáte prát. Rozhodně byste vlnu neměli prát v prostředku na bavlnu, vlna navíc nemá ráda velké změny teplot. Je nejlepší ji vyprat v ruce a rozhodně příliš neždímat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]