Za skladování věcí na chodbě panelového domu může hrozit pokuta až 25 000 Kč. Brání průchodu hasičům

Fotografie: Globetrotter19 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Život v bytovém domě má spoustu výhod stejně jako úskalí, se kterými se jeho obyvatelé dennodenně potýkají. Často porušovaným pravidlem jsou zaskládané chodby a společné prostory.

Mnoho lidí využívá společné prostory v panelových domech jako odkladiště nepotřebných věcí, nebo tímto prostorem rozšíří plochu svého bytu. Přitom za to obyvatelům bytů hrozí až statisícové pokuty za nedodržení protipožárních opatření. Zjistěte, na co si dát obzvlášť pozor, abyste se tomuto problému vyhnuli.

Skladování věcí na chodbě

Ožehavým tématem je odkládání zbytečných věcí v prostoru pod schodištěm, v odlehlých částech společných prostor nebo přímo u vchodu do bytu, kde se často nacházejí úložné skříně, botníky nebo krmivo pro domácí zvířata. Nejenže tyto předměty znemožňují pohodlný pohyb po chodbě, ale také jsou velmi nebezpečné při vypuknutí požáru.

Sankce za skladování předmětů na chodbě

I když je realita často jiná, všechny panelové domy by měly dodržovat určitá protipožární opatření, která by jednou ročně měli specialisté kontrolovat. Jedním z hlavních požadavků je zachovat na chodbě průchod o šíři 110 cm, který umožní pohyb ve dvou pruzích. Tento prostor má také zajistit hasičům plynulý přesun veškeré potřebné techniky.

schodiště
Fotografie: Pixabay

Když větve sahají přes plot k sousedům: Strom i plody jsou součástí pozemku, na kterém rostou

Kontrolní prohlídka stanoví, které předměty musí obyvatelé domu z chodeb a společenských částí odstranit a jaká další opatření v případě potřeby doplnit. Při zjištění nedodržování nařízení vyplývajících z této kontroly může hrozit sdružení vlastníků jednotek pokuta až půl milionu. Fyzické osoby pak mohou být sankciovány ve výši 25 000 Kč.

Proč jsou předměty na chodbě nebezpečné

Nejenže svou velikostí často ubírají prostor nutný k evakuaci osob a pohybu hasičů, ale také velmi rychle hoří. Spaliny, které se přitom uvolňují, ještě více zamořují prostředí chodby a ztěžují pohyb všech osob. Požár se tak může mnohem rychleji šířit a šance postižených obyvatel na únik se rychle zmenšuje. Je tak v zájmu každého obyvatele bytového domu, aby k tomuto přistupoval zodpovědně.

Zdroj: HZSČR, Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]