Kreativní nápady na vylepšení staršího schodiště v domě

Také máte v domě starší schodiště, které stále plní skvěle svou funkci, ale již vykazuje vady na kráse a chtělo by to nějak oživit? Pak řešíte úplně stejný problém, jako spousta jiných lidí včetně mě.

Proč se hned vrhat do nákladných rekonstrukcí, když se to dá zvládnout za pár korun a schodiště může ještě hezkých pár let vydržet. Stačí se pouze inspirovat a vybrat si přesně to, co se bude hodit k vám domů. Ať už je to verze s barvou, koberečkem, nálepkami, novými nášlapy v imitaci dřeva či něco jiného.

Dlouhý běhoun

Schody vykazující vady na kráse lze natřít barvou a opatřit dlouhým běhounem. Ten zabrání tomu, aby schodiště bylo kluzké, tlumí zvuky i případné pády. Navíc lze vybrat běhoun, který barevně doplní zbývající prostor. Běhoun se ze spodní strany buď lepí ke schodu anebo se využívá speciálních a dekorativních lišt. Lišty už však představují finančně nákladnější variantu.

I s dlažbou se dá pracovat

Možná si nyní říkáte, že vaše schody barvou natírat nemůžete, protože máte dlažbu. Tak vás možná potěšíme, ale i toto schodiště natřít barvou lze. Existují barvy, kterými se dá přetřít i dlažba a obklady. Jedná se o nejodolnější a nejtvrdší dvousložkové nátěrové hmoty. Mimo barvy budete potřebovat odmašťovadlo, ředidlo a další potřeby určené pro malování/natírání – folie, štětce, válečky, papírové pásky, smirkový papír apod.

Tapeta

Zdá se vám tato možnost hodně ujetá? Popravdě řečeno skutečně nejde o běžnou úpravu schodů. V podstatě schody natřete barvou a pouze čelní strany, které nejsou vystaveny opotřebování, opatříte tapetou – ideálně samolepící fólií, ale může být klidně i tapeta papírová, kterou následně přelakujete. Zvolený vzor záleží pouze na vás. Může jít pouze o jednobarevný vzor anebo něco veselého, jak vidíte na obrázku.

Obrázky: countryliving.com, idealhome.co.uk