Starým kotlům zvoní hrana. Od září 2024 hrozí za jejich používání pokuta až 50 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Už v září 2024 začne platit zákaz používání kotlů dvou emisních tříd, a to pod hrozbou pokuty. Zjistěte, jestli se nutnost výměny netýká i vás.

Ekologie hýbe nejen světem, ale i českými domácnostmi. Staré kotle, patřící do emisní třídy 1. a 2., tak už přestávají vyhovovat. V zájmu ochrany ovzduší stát stanovil termín 1. září 2024, dokdy tyto kotle musí z domu pryč. Jinak hrozí pokuta až 50 000 Kč.

Nenechávejte výměnu na poslední chvíli

Rozhodnutí o ukončení provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy bylo původně stanovené na 1. září 2022. Brzy se však ukázalo, že lhůta je příliš šibeniční a všechny dotčené domácnosti na ni nestihnou reagovat. Proto došlo k posunu termínu o dva roky. I tak je tu podle Novinek více jak 150 tisíc domácností, které budou muset výměnu kotle letos řešit.

I když kotlů je relativní dostatek, rozhodně není proč otálet. Přestože totiž nehrozí, že by nebylo zač starý kotel vyměnit, kumulace volajících opozdilců může nejen protáhnout termíny, ale také zvednout ceny. Montážní firmy očekávají před koncem lhůty nápor zájemců, kteří pohledem na výrobní štítek zjistí, že se to týká i jejich kotle. Složitější situace nastává ve chvíli, kdy štítek chybí a posouzení emisní třídy musí udělat odborník, jak uvádí OPOP.

Nový kotel ušetří práci i peníze

A za co starý kotel vyměnit? Máte hned několik možností, mezi nimiž vynikají kotle na dřevo a dřevěné pelety. Pelety jsou v posledních letech čím dál oblíbenější, o jejich výhodách jsme psali i na BydlímeÚtulně. Na oba tyto typy lze navíc čerpat dotace, jako je např. Nová zelená úsporám či Nová zelená úsporám light (nízkopříjmové domácnosti a důchodci). Nainstalovat si ale samozřejmě můžete i kotel na uhlí, plyn nebo kondenzační kotel.

Pelety
Fotografie: Pixabay

Účinné vytápění domácnosti za nižší náklady. Peníze ušetří i správné větrání a optimální vlhkost vzduchu

I přestože jde o nucenou výměnu, která vyžaduje investici, dívejte se na celou věc pozitivně. Nový kotel bude efektivnější, čímž za topení ušetříte. Odborníci se shodují na tom, že kotle prvních dvou emisních tříd dosahují účinnosti asi jen 70 %. Moderní kotle jsou také technologicky řešené tak, aby nevyžadovaly téměř žádnou vaši pozornost, ani co se týče přikládání. Budete tak mít nohy nahoře, a ještě k tomu v teple.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]