Češi se musí připravit na úplný zákaz kotlů na uhlí. Po tomto datu budou předpisy nekompromisní

Fotografie: Depositphotos

Za deset let si už u kotle na uhlí nohy ani ruce neohřejete. Státní plán je totiž jasný – do deseti let je potřeba tento druh paliva kompletně nahradit.

Znečištění ovzduší v České republice je dlouhodobým problémem. Stát se proto s tímto pomyslným Goliášem snaží vypořádat různými způsoby. Kromě zákazu používání nevyhovujících tříd kotlů od září 2024 proto chce v horizontu přibližně 10 let zakázat veškeré kotle na uhlí.

Jak si v Česku stojí ovzduší

Kvalita ovzduší za loňský rok se zlepšila – alespoň tak hovoří data uvedená na portálu IRozhlas. Poprvé za deset let nebyl překročený žádný imisní limit. I přes tyto dobré zprávy se však nad kotly na uhlí stahují mračna. Podle Ministerstva životního prostředí tento zdroj vytápění totiž znečišťuje ovzduší, a tak by měl být zakázaný.

Myšlenka MŽP se v jisté míře naplní již tento rok, kdy musí majitelé kotlů na tuhá paliva I. a II. emisní třídy ukončit jejich provoz. Nejde ale prý o dostatečné řešení. Tím bude teprve až úplné vymizení kotlů na uhlí ze všech domácností – hudba budoucnosti, jejíž první tóny už jsou zřetelně slyšet. Stát totiž plánuje zákaz těchto kotlů už za deset let, jak avizuje portál Novinky.

Ideální čas na povinnou výměnu kotlů se blíží ke konci. Výše nabízených dotací se brzy značně sníží

Dotace ano, ale v menší míře

Podle odhadů je v ČR asi 270 tisíc kotlů, kterých by se výměna měla týkat. Stát chce dotčené domácnosti motivovat především dotacemi v rámci projektu Nová zelená úsporám. Zde je možné doposud čerpání financí při výměně kotlů první a druhé emisní třídy, brzy má však dojít k rozšíření této nabídky. Pravděpodobně tím ale bohužel zároveň dojde ke snížení maximální možné částky. A to o desetitisíce korun.

Kotel na uhlí
Fotografie: Freepik

Státní podpora se tak zaměřuje především na domácnosti, v nichž jsou kotle staršího typu. Domácnosti, které si kotel kupovaly nedávno, si tak příliš nepomohou. A které vytápění tedy vlastně stát považuje za dost dobré na to, aby ho nechtěl v příštích pár letech opět zakazovat? Bezpečnou zónou jsou ekologické varianty typu kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo také plynové kotle. Ani  plynové kotle nečeká v brzké době zákaz, jak jsme psali na portálu BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*